۹۰درصد کنجاله روغن کشور وارد می شود/ بهره برداری از کارخانه تولید روغن گچسارانکنجاله بازمانده جامدی است که پس از روغن‌کشی از دانه‌های روغنی به‌جا می‌ماند.
به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری عصر جمعه در آیین بهره‌برداری از کارخانه روغن نباتی گچساران اظهار داشت: باید با برنامه‌ریزی‌های لازم کشت دانه های روغنی کلزا جایگزین واردات کنجاله شود.
وی با اشاره به واردات سالانه ۲/۵ میلیون تن کنجاله روغن تصریح کرد: باید واردات کنجاله محدود شود.
شریعتمداری بیان کرد: ۲۸ کارخانه روغن‌کشی با ظرفیت ۴/۷ میلیون تن در کشور وجود دارد که بین پنج تا ۴۰ درصد فعال هستند.
وی عنوان کرد: ۴۷ کارخانه تصفیه روغن با ظرفیت ۳/۵ تن در کشور نیز وجود دارد.
شریعتمداری اظهار کرد: باید زیرساخت‌های لازم برای حرکت به سمت توسعه و حمایت از صنایع تکمیلی بخش کشاورزی فراهم شود.
وی گفت: در سال جاری ۵۰۰ هزار میلیارد ریال برای توسعه صنایع کشور اختصاص یافته است که از این میزان ۲۰۰ هزار میلیارد ریال برای رونق تولید، ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای نوسازی واحدها و ۲۰۰ هزار میلیارد ریال برای اشتغال در واحدهای تولیدی و صنعتی هزینه خواهد شد.
** بهره برداری از کارخانه تولید روغن گچساران
کارخانه روغن نباتی با اعتبار بیش از ۴۴۳ میلیارد و ۱۴۷ میلیون ریال در ۱۰ هکتار زمین به بهره‌برداری رسید.
نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین اظهار داشت: این پروژه در قالب طرح کشت و صنعت با اشتغالزایی ۳۷ نفر به بهره برداری رسید.
وی بیان کرد: این طرح ظرفیت تولید ۴۴ هزار تن روغن خام و ۷۱ هزار تن انواع کنجاله را دارد و تصفیه روغن را نیز انجام می‌دهد.
کارخانه روغن نباتی با حضور وزیر صنعت و معدن، جمعی از مسئولان کشوری، استاندار کهگیلویه و بویراحمد، نمایندگان شهرستان‌های بویراحمد، کهگیلویه، گچساران در مجلس شورای اسلامی و اقشار مختلف مردم به بهره برداری رسید.
خبرنگار: حسین خدمتی ** انتشار دهنده: سید ولی موسوی نژاد
۷۵۳۱/۲۰۸۲/۶۱۱۰انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید