۶ هزار نفردانش آموخته دانشگاهی در استان مرکزی برای طرح کارورزی ثبت نام کردندبه گزارش ایرنا، نگین براتی روز سه شنبه در کارگروه اشتغال خمین افزود: این دانش آموختگان دانشگاهی در ۶۸ واحد صنعتی و تولیدی طرح کارورزی را می گذرانند تا از مزایای این طرح برخوردار شوند.
وی اظهارکرد: ۲ واحد صنعتی و تولیدی در شهرستان خمین برای اجرای طرح کارورزی در محیط واقعی کار اعلام آمادگی کرده و در سامانه ثبت نام کرده است که می طلبد متقاضیان پذیرش کارورز با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری در خمین افزایش یابد.
وی ادامه داد: بیکاری دغدغه ای اساسی در کشور و استان است و بیکاری در فارغ التحصیلان دانشگاهی از نرخ بالاتری برخوردار است و دولت از طرح های مختلف برای سامان این مشکل استفاده می کند.
معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: اجرای طرح های کارورزی و مهارت آموزی نیز در شورای عالی اشتغال برای عبور از بحران بیکاری مصوب شده و دستورالعمل اجرایی آن به استان ها رسیده است.
وی ادامه داد: در راستای اجرایی کردن بند ۲ سیاست های کلی اشتغال ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و بند پنجم سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی،طرح مهارت آموزی و کارورزی در محیط کار واقعی امسال کلید خورده است.
براتی اظهارکرد: رویکرد این طرح ایجاد بسترهای لازم برای اشتغال مولد و پایدار و همچنین استمرار و تثبیت فرصت های اشتغال موجود و مورد نیاز با استفاده از ظرفیت بخش های غیر دولتی در توسعه آموزش های مهارتی و نیز برای استفاده از ظرفیت های آموزشی موجود در محیط های کارگاهی و در راستای توسعه و تنوع الگوهای آموزشی تدوین شده است.
وی، هدف از اجرای این طرح را آشنایی با محیط کسب و کار، کسب تجربه و آماده سازی و ایجاد خودباوری در مهارت آموز برای ورود به عرصه اشتغال و کارآفرینی، حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی به ویژه صنایع دستی،کمک به بنگاه های اقتصادی فعال به منظور شناسایی و جذب نیروی کار مستعد و توانمند،کاهش هزینه های جذب و به کارگیری نیروهای فاقد مهارت و استفاده از توان و ظرفیت آموزش علمی بنگاه های اقتصادی عنوان کرد.
براتی اظهارکرد: طول دوره کارآموزی حداقل چهار ماه و حداکثر ۶ ماه برای هر کارورز متناسب با استاندارد های آموزشی مهارت تعیین شده و به دلیل قرار گرفتن خمین در فهرست مناطق کمتر توسعه یافته این دوره به ۹ ماه افزایش یافته است.
وی ادامه داد: بر اساس این طرح هر کارآموز در طول دوره آموزشی علمی از یک سوم حداقل حقوق و دستمزد مصوب شورای عالی کار به عنوان کمک هزینه آموزش از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دریافت خواهد کرد.
معاون کارآفرینی و اشتغال اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی بیان کرد:شرایط سنی فارغ‌التحصیلان کاردانی ۲۵ سال، کارشناسی ۲۸ سال و ارشد به بالا ۳۳ سال است که متقاضیان طرح کارورزی باید واجد شرایط سنی برای ثبت‌نام در سامانه است.
وی با اشاره به اینکه هر بنگاه اقتصادی به ازای هر سه نفر نیروی بیمه‌شده می‌تواند یک کارورز جذب کند، افزود: به دلیل شرایط ویژه خمین کاروزان تا ۲ نفر جذب می شوند و تا ۲ سال حق بیمه کارفرما توسط دولت پرداخت می شود.
فرماندار خمین نیز در این کارگروه گفت: بسترهای لازم برای توسعه اشتغال در این شهرستان فراهم است و هیچ گونه محدودیت اعتباری وجود ندارد.
سید مهدی ساداتی افزود: دولت با عزم راسخ برای رفع محرومیت از زادگاه معمار کبیر انقلاب اعتباراتی را برای توسعه اشتغال تخصیص داده که با اعتبارات کل شهرستان های استان برابری می کند.
وی به تخصیص ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای توسعه مشاغل روستایی اشاره کرد و افزود: این میزان اعتبار ابلاغی با کل اعتبارات مناطق استان مرکزی برای توسعه اشتغال برابری می کند.
فرماندار خمین ادامه داد: دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته سرمایه گذاری گسترده در حوزه های مختلف در خمین برای رفع بیکاری و مشکلات معیشتی مردم داشته است.
ساداتی اظهار کرد :قرار دادن خمین در فهرست مناطق کمتر توسعه یافته ، معافیت های مالیاتی ۱۳ ساله، کاهش نرخ زمین در شهرک و نواحی صنعتی و فراهم کردن زیر ساخت های لازم برای توسعه صنعت در زادگاه امام راحل هدیه با ارزش دولت تدبیر و امید برای توسعه صنعت در این شهرستان است.
فرماندار خمین ادامه داد: اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در توسعه اشتغال پایدارخمین بسیار تاثیر گذار است و شهرستانی که با نرخ بالای بیکاری ۱۶ درصدی مواجه است نباید از نیروی انسانی ماهر و تخصصی بی بهره باشد.
شهرستان خمین از توابع استان مرکزی با ۱۰۵ هزار نفر جمعیت دارای بالاترین نرخ بیکاری در سطح استان مرکزی است.
۷۲۷۷/۶۰۱۳/ خبرنگار: افسانه آروند***انتشاردهنده:مژگان حیدریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید