۱۶ هزار شغل در بخش صنعت ایجاد شدمحمدرضا فیاض که به منظور آغاز پروژه برداشت اطلاعات ژئوفیزیک هوایی درخراسان شمالی به این استان سفر کرده بود، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: برای اجرای این طرح ها در مجموع ۸۶ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و ۲۹ میلیون دلار و ۳۷۵ میلیون یورهم سرمایه گذاری ارزی شده است.
معاون توسعه منابع استان‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این طرح ها در زمینه های مختلف صنعتی، معدنی، صنایع غذایی، صنایع شیمیایی و فلزی به بهره برداری رسید.
وی با اشاره به اینکه طرح های به بهره برداری رسیده امسال در تمام استان های کشور توزیع مناسبی داشته است گفت: عملکرد نشان می دهد که تمایل برای سرمایه گذاری و فعالیت های تولیدی از کلان شهرها فاصله می گیرد.
فیاض تصریح کرد: امسال استان فارس بیشترین تعداد واحدهای صنعتی هفته دولت را به خود اختصاص داده و تهران و گیلان در رده های بعدی قرار گرفته اند و این نشان از سوق یافتن به سرمایه گذاری در شهرستان ها دارد.
وی افزود: میزان اشتغال در طرح های به بهره برداری رسیده در این هفته نیز توزیع مناسبی داشته به طوری که یکهزار و ۸۰۰ نفر در کرمان، یکهزار و ۸۵۰ نفر در یزد و یکهزارو ۶۸۰ نفر در هرمزگان در این هفته ایجاد شده است و این نیز نشان از توزیع خوب در شهرستان های مختلف دارد.
فیاض تاکید کرد: میزان سرمایه گذاری طرح های قابل افتتاح در هفته دولت نیز از مرکز گرایی فاصله گرفته است به طوری که در این هفته ۲۴هزار میلیارد ریال طرح در کرمان، ۱۵ هزار میلیارد ریال طرح در یزد و هفت هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال طرح در هرمزگان به بهره بردرای رسیده است.
معاون توسعه منابع استان‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در گذشته تمایل و رغبت به سرمایه گذاری در شهرهای بزرگ و برخوردار بود گفت: باید تلاش کنیم تا سرمایه گذاری ها در شهرستان های کوچک تر بیشتر شود.
وی تصریح کرد: در این زمینه دولت، زیرساخت های مورد نیاز را در شهرک های صنعتی فراهم کرده و بسترهای خوبی را ایجاد کرده است تا توجه سرمایه گذاران به نقاط جدیدتر سوق پیدا کند.
معاون توسعه منابع استان‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری در مناطق کم برخوردار نیاز به مشوق هایی دارد که هزینه ها را کاهش دهد و اعمال تخفیف ۱۰ تا ۱۵ سال در مالیات، وام ها با شرایط ویژه و مدت بازپرداخت و مدت تنفس بهتر از شرایطی است در این باره منظور شده است.
وی گفت: تلاش داریم مشوق ها بیشتر شود و در امور مالیات، بیمه، نرخ بهره وام و نیز ایجاد زیرساخت ها شرایط بهتری برای مناطق کم برخوردار دیده شود تا سرمایه گذاری ها در کلان شهرها متمرکز نشود.
اخبار خراسان شمالی را در کانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی ? @IRNABOJNURD پیگیری کنید.
۷۱۸۵ / ۶۰۴۲ خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید