یک میلیون و ۹۵۰ هزار مسکن روستایی بازسازی شدبه گزارش ایرنا عزیزالله مهدیان، چهارشنبه در بازدید از مناطق زلزله زده استان خراسان رضوی با اشاره به وجود پنج میلیون و ۳۰۰ هزار مسکن روستایی در کشور، افزود: در این مدت شاخص خانه های با دوام روستایی از هفت به ۴۰ درصد رسیده است.
وی، پایان مهرماه ۹۶ را زمان تحویل واحدهای خسارت دیده زلزله زدگان خراسان رضوی عنوان و اظهار کرد: از ابتدای پارسال تاکنون ۳۲ مورد سیل و زلزله در کشور اتفاق افتاده که بیشتر آنها خسارت مالی و جانی به همراه داشته و در این میان خسارت عمده ای به واحدهای مسکن روستایی وارد شده است.
وی خاطر نشان کرد: زلزله خراسان رضوی که در ۱۶ فروردین امسال به وقوع پیوست به حدود ۲ هزار واحد مسکونی خسارت وارد کرد که هر ۲ هزار واحد نیازمند نوسازی بود.
مهدیان بیان کرد: بلافاصله بعد از حادثه برآورد خسارت انجام و دولت از محل طرح ویژه نوسازی و مسکن روستایی تسهیلات ۲۰۰ میلیون ریالی با کارمزد چهار درصد و کمک بلاعوض ۵۰ میلیون ریالی برای هر واحد روستایی و تسهیلات ۳۰۰ میلیون ریالی و ۲۰۰ میلیون ریالی کمک بلاعوض برای هر واحد شهری اختصاص داد.
معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اضافه کرد: در این میان برای واحدهای مسکن روستایی که نیازمند تعمیر بودند ۱۲۰ میلیون ریال تسهیلات با کارمزد ۴ درصد و کمک بلاعوض ۲۰ میلیون ریالی برای هر واحد در نظر گرفته شد.
وی با اشاره به صدور پروانه نقشه آواربرداری رایگان بنیاد مسکن گفت: تاکنون برای ۱۹۰۰ واحد مسکن روستایی خسارت دیده از زلزله در چهار شهرستان فریمان، سرخس، تربت جام و مشهد تشکیل پرونده شده که پروانه ساختمانی این واحدها صادر شده و یک هزار و ۸۰۰ واحد نیز برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده اند.
وی اضافه کرد: از ۲ هزار واحد خسارت دیده برای یک هزار و ۴۶۵ پی ریزی صورت گرفته و اسکلت پیچ و مهره ۸۴۳ واحد نیز نصب شده است که تاکنون سقف ۲۰۰ واحد زده شده و دیوارچینی ۳۳۶ واحد انجام گرفته است.
وی گفت: تلاش می شود تا ۱۵ شهریور امسال اسکلت همه واحدها نصب و تا ۲۷ مهرماه سال جاری سقف همه واحدها زده شود.
وی با اشاره به اینکه هیچ کمبودی در تامین مصالح ساخت واحدها نیست، افزود: بنیاد مسکن ۲ هزار تن سیمان رایگان را قبلا به این امر اختصاص داده بود که از فردا نیز ۱۰ هزار تن سیمان رایگان دیگر به زلزله زدگان اختصاص خواهد یافت.
وی افزود: از محل اعتبارات دفتر نمایندگی ولی فقیه در خراسان رضوی بلوک ساختی رایگان به میزان ۱۰۰ میلیارد ریال به مناطق زلزله زده استان اختصاص یافته است.
وی بیان کرد: علاوه بر پولی که به عنوان تسهیلات برای بازسازی خانه های زلزله زده خراسان رضوی پرداخت می شود برای هر واحد ۱۰۰ میلیون ریال نیز به صورت رایگان اختصاص می یابد تا این واحدها هر چه سریعتر ساخته شوند.
خبر در حال تکمیل است…
خبرنگار: میترا عبداللهی – حسین عباسی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
۷۴۸۹/۷۴۹۸/۵۱۳۲انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید