یک فعال اقتصادی: سه رام قطار وی آی پی به ظرفیت ریلی یزد اضافه می شودمحمدرضا رضایی‌نژاد روز چهارشنبه به مناسبت بیست و یکمین سالگرد تأسیس شرکت تعاونی پیشگامان یزد در گفت و گو با خبرنگاران، تولید کاغذ سنگ را از دیگر اقدامات این شرکت در حفظ محیط زیست بیان کرد و افزود: مرحله نخست بندرخشک در آینده نزدیک در استان به بهره برداری می رسد.
وی اظهار کرد: با راه اندازی این بندر به وسعت ۷۰۰هکتار ، علاوه بر اشتغال یکهزار و ۵۰۰ نفر تحول بزرگی در اقتصاد یزد و نیز در سطح ملی ایجاد خواهد شد.
مدیرعامل گروه شرکت تعاونی پیشگامان کویر یزد در ادامه با اشاره به راه اندازی مرکزی برای فعالیت ایده پردازان ، اظهار کرد: این مرکز برای گردهمایی جوانان صاحب ایده راه اندازی و تا سقف ۲۵۰ میلیون ریال از آنها حمایت خواهد کرد.
این فعال اقتصادی اضافه کرد: در این مدت آموزش های ایده پردازی و مدیریت شرکت به این قشر آموزش داده می شود و بعد از ۶ماه با ثبت شرکت می توانند ضمن آغاز فعالیت رسمی ایده خود را اجرایی کنند.
وی با اشاره به حمایت دولت از خرید و استفاده کلان انرژی خورشیدی تاکید کرد: شرکت یاد شده قصد دارد با جمع آوری سرمایه‌های خرد و جذب مشارکت مردم در استان یزد نسبت به تأمین انرژی خورشیدی با صرفه اقتصادی بیشتر نسبت به تأمین انرژی منازل اقدام کند.
رضایی نژاد یادآور شد: بر این اساس پیشگامان برای ساماندهی و همراهی مردم برای راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی کوچک در خانه‌ها، وارد عمل شد و تلاش می کند با استفاده از سرمایه های مردم، با تولید انرژی برق، برای سرمایه گذاران این بخش ایجاد درآمد کند.
این فعال اقتصادی در مورد مشارکت در طرح خط انتقال آب به یزد و تامین بخشی از بودجه طرح افزود: قصد ورود مستقیم به این مقوله را نداریم،ایده ای در این ارتباط ارایه کردیم، به نظر می رسد در صورت اجرا، مردم بتوانند در تامین آب تا ۵۰ سال آینده استان سهیم شوند.
وی افزود: پیشنهاد ارایه شده ، اجرای الگوی قدیمی تقسیم حقابه قنات ‌های یزد است،هر فرد حقابه ای خریداری و به اندازه سهم اش بهره برداری می کند.
رضایی نژادتاکید کرد: این ایده به روزرسانی و به مسئولان ارایه شد که در صورت نیاز و صلاحدید اجرا خواهد شد، مستقیم در این زمینه ورود نخواهیم کرد.
وی تصریح کرد: پروژه انتقال آب به استان یزد پروژه بزرگی است ، با توجه به محدودیت منابع و بودجه دولتی بنابراین مشارکت مردم امری ضروری است.
رضایی نژاد در ادامه در مورد وضعیت سرمایه گذاری در پارک شادی یزد هم اظهار کرد : برای سرمایه گذاری و ساماندهی پارک شادی به عنوان بزرگت رین شهر بازی استان برنامه ریزی شد، اما با مشکلات حقوقی مواجه شدیم.
این فعال اقتصادی اضافه کرد: این پارک به لحاظ فضای پارکینگ و برخی مسایل دیگر مشکلاتی دارد که ورود به آن میسر نشد اما در نظر داریم با راه اندازی یک قطار شهری از یزد به بندرخشک، شرایط و امکانات متنوعی از جمله شهربازی، مرکز خرید، مرکز تفریحی ورزشی و غیره در بندرخشک ایجاد کنیم تا مردم بتوانند برای اوقات فراغت خود از این فضا استفاده کنند.
وی یادآور شد: این شرکت در حال حاضر حدود ۴۲ هزار سهامدار و یک هزار نفر پرسنل مستقیم در کشور دارد که برنامه ریزی شرکت،افزایش تعداد کارکنان مستقیم شرکت تا ۱۰ هزار نفر برای سال های آینده است.
به گفته رضایی نژاد ۶۰ درصد سهامداران شرکت یاد شده بانوان هستند.
استان یزد بر اساس سرشماری آبان سال ۱۳۹۵یک میلیون و ۱۳۸هزار نفر جمعیت دارد.
۲۰۸۸*۲۰۴۷*خبرنگار – کبری دانشی * انتشار- عباسقلی اشکورجیری*انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید