گمرک باشماق رتبه نخست ترانزیت خارجی را در کشور کسب کردبختیار رحمانی پور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در پنج ماهه منتهی به مرداد ماه امسال، گمرک باشماق با ترانزیت ۴۴۲ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار موفق به کسب رتبه نخست کالای ترانزیتی مقصد کشور شده است.
وی میزان صادرات استان را در این مدت ۳۷۳ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: در این مدت ۲۲۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۴۸میلیون دلار در گمرکات استان و ۲۶۷ هزار تن کالا به ارزش ۲۲۵ میلیون دلار کالای اظهار شده سایر گمرکات کشور از طریق مرزهای استان به خارج از کشور صادر شده است.
رحمانی پور تاکید کرد: در این مدت ۴۸۸ هزار تن کالا به ارزش ۳۷۳ میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی سه درصد و از لحاظ ارزش دلاری ۲۸ درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه ۵۶۰ قلم کالای صادراتی به بیش از ۱۰ کشور جهان از مبدا گمرکات استان صادر شد، یادآور شد: کشورهای عراق، افغانستان، روسیه، سودان و ارمنستان بیشترین حجم صادراتی کالاها از استان کردستان را به خود اختصاص داده اند.
رحمانی پور اضافه کرد: این کشورها با بیش از ۹۵ درصد، بیشترین حجم صادرات از این استان را به خود اختصاص دادند که عمده این کالاها سبزیجات، میوه، مواد پلاستیکی، ماشین آلات، تراکتور و محصولات ساختمانی و سرامیک بوده است.
وی گفت: محصولات کشاورزی با ۱۰۹ هزار تن به ارزش ۳۹ میلیون دلار بیشترین حجم کالاهای صادراتی استان از لحاظ وزنی و مصنوعات پلاستیکی با ۱۵ هزار تن به ارزش ۴۳ میلیون دلار بیشترین میزان صادرات را از لحاظ ارزشی به خود اختصاص دادند.
به گفته وی، در پنج ماه منتهی به مرداد امسال تشریفات واردات کالا به استان به ارزش بیش از ۳۰ میلیون دلار و وزن بیش از ۲۶ هزار تن از طریق گمرکات کردستان انجام شده که این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش دلاری ۲۴۸ درصد و از لحاظ ارزش وزنی ۲۶۸ درصد افزایش داشته است.
رحمانی پور مصنوعات آلومینیومی، ماشین آلات برقی، مواد پلاستیکی، غلات، کاغذ، مقوا و ضایعات پلاستیکی را عمده ترین کالاهای وارداتی اعلام کرد و ادامه داد: واردات از کشورهای عراق، آلمان، پاکستان، ترکیه و فرانسه بیشترین سهم را داشته است.
مدیرکل گمرکات استان کردستان میزان تزانزیت کالا از گمرک مرزی باشماق تحت رویه ترانزیت خارجی، مبدا و مقصد و ترانزیت داخلی مبدا را ۶۸۲ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار اعلام کرد.
وی اظهار کرد: این میزان ترانزیت کالا از گمرک مرزی باشماق در پنج ماه منتهی به مرداد امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۱ درصد و از نظر ارزش دلاری ۴۲ درصد افزایش داشته است.
رحمانی پور یادآور شد: گمرک مرزی باشماق در میان ۷۳ گمرک فعال صادراتی کشور در پنج ماه گذشته از سال جاری از نظر ارزش کالاهای صادر شده رتبه ۱۳ را کسب کرده است.
به گزارش ایرنا، گمرکات استان کردستان با چهار شعبه فعال در سنندج، باشماق، سیرانبند بانه و بانه خدمات گمرکی به فعالان اقتصادی ارائه می کند.
گمرک سیرانبند بانه و گمرک باشماق از مرزهای گمرکی فعال رسمی و بین المللی استان هستند و گمرکات بانه و مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است.
استان کردستان ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.
خبرنگار: شیوا اردلان منش ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
۷۳۵۲/۹۱۰۲انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید