گمانه‌زنی‌ها درباره محتوای طرح جدید بریتانیا؛ بن‌بست بریگزیت می‌شکند؟

به گزارش ایسنا به نقل از یورو نیوز، گزارش‌ها می‌گویند این بسته جدید تفاوت‌های عمده‌ای با طرح‌های پیشنهادی قبلی دارد و در راس مفاد آن، پیشنهادی برای لغو طرح «پشتوانه مرزی ایرلند» (Backstop) آماده شده است.

بنا بر خبری که روزنامه دیلی تلگراف بریتانیا از محتوای طرح جدید منتشر کرده است، این طرح «دو مرز برای چهار سال» نامگذاری شده است. مطابق محتوای آن، ایرلند شمالی همچون دیگر نواحی بریتانیا از بازار تجاری مشترک با اتحادیه اروپا خارج خواهد شد اما در زمینه اقلام صنعتی و کشاورزی به قوانین گمرکی اتحادیه وفادار خواهد ماند. این وضعیت از سال ۲۰۲۱ اجرایی خواهد شد و تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد داشت.

پس از گذشت این چهار سال، مجلس ایرلند شمالی تصمیم خواهد گرفت که آیا این کشور همچنان از قوانین گمرکی بازار واحد اروپا تبعیت بکند یا نه.

در صورت موافقت اتحادیه اروپا و اجرایی شدن پیشنهاد جدید، طرح موقتی موسوم به «پشتوانه مرزی ایرلند» که اکنون در منطقه مرزی ایرلند در دست اجراست پایان می‌پذیرد. این طرح که ناظر به برپایی نوعی پایش مرزی است طراحی شد تا کالاها و خدمات بتوانند به آسانی از بریتانیا وارد ایرلند شمالی و بالعکس شوند بدون اینکه نیازی به مرزکشی فیزیکی میان ایرلند شمالی در قلمرو بریتانیا و ایرلند جنوبی در قلمرو اتحادیه اروپا باشد.

بوریس جانسون پیشتر گفته بود هرگونه توافقی با اتحادیه باید متضمن الغای این طرح موقتی باشد.

گزارش روزنامه دیلی تلگراف از طرح جدید بریتانیا توسط مقامات دولتی تایید نشده است، با این حال جزییات پرشمار درج شده و این واقعیت که بوریس جانسون مدت‌ها در این روزنامه ستونی اختصاصی برای مطالب خود داشته است به اعتبار گزارش افزوده است.

وزیر امور اروپای ایرلند، طرح جدید دولت بوریس جانسون را رد کرده است

در همین زمان روزنامه گاردین گزارش داده است که بوریس جانسون با حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی در مجلس به توافقی پنهانی برای حمایت از طرح جدید دولت دست یافته است. این حزب به طور رسمی درباره طرح جدید اعلام موضع نکرده است، اما منابعی از درون آن گفته‌اند نمایندگان عضو عمدتا با پیشنهادهای ارائه شده موافق هستند.

این در حالی است که هلن مک انتی، وزیر امور اروپای ایرلند، طرح جدید دولت بوریس جانسون را رد کرده است.

این مقام دولتی گفته است که انگلستان می‌خواهد با قائل شدن یک محدودیت زمانی که «غیرقابل قبول» است، از یک بازار واحد «دلبخواه دست‌چین» کند.

نخست وزیر بریتانیا قرار است امروز در اجلاس حزب محافظه کار در شهر منچستر سخنرانی کند. گفته میشود پیام او این است که طرح جدید، طرح نهایی بریتانیا خواهد بود و اتحادیه اروپاست که باید آن را قبول کند یا مسئله را رها کند.

بوریس جانسون امیدوار است طرح جدید بتواند رهبران اروپا را در آستانه اجلاس پیش روی این اتحادیه به حصول یک توافق در روزهای باقیمانده تا اتمام مهلت بریگزیت ترغیب کند.

اجلاس سران اتحادیه اروپا ۱۶ و ۱۷ ماه جاری در بروکسل برگزار خواهد شد.

مهلت اتحادیه اروپا به بریتانیا برای بریگزیت در روز ۳۱ اکتبر امسال به پایان می‌رسد. با این حال نمایندگان مجلس بریتانیا طرحی را به تصویب رسانده‌اند که به موجب آن دولت موظف است در صورت عدم دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا تا روز ۱۹ اکتبر درخواست تمدید مهلت بریگزیت را ارائه کند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید