چین به ائتلاف پنج چشم هشدار داد: مراقب باشید کور نشوید!

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی‌میل، انگلیس، آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند از چین به خاطر ساکت کردن مخالفان در هنگ‌کنگ که در حقیقت نقض تعهدات بین‌المللی این کشور است، انتقاد کردند.

وزارت امور خارجه چین امروز (پنج‌شنبه) در واکنش به این اظهارات هشدار داد: مهم نیست که آنها پنج چشم یا ۱۰ چشم دارند، مادامی که جرات می‌کنند به حق حاکمیت، امنیت و توسعه منافع چین لطمه بزنند، باید مراقب باشند چشم‌هایشان کور نشود.

به دنبال دستور پکن برای اخراج چهار قانون‌گذار اپوزیسیون از پارلمان هنگ‌کنگ، ائتلاف پنج چشم در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه به طور جدی نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرد.  

ائتلاف پنج چشم در این بیانیه ادعا کرد: اقدامات چین نقض فاحش و آشکار تعهدات بین‌المللی‌اش تحت اطلاعیه مشترک چین-انگلیس که از نظر قانونی الزام‌آور است، تلقی می‌شوند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به این انتقاد از تصمیم هنگ‌کنگ برای اخراج قانون‌گذاران حامی دموکراسی دفاع کرد.

وی در کنفرانسی خبری گفت: کارمندان دولتی باید از قوانین کشورشان حمایت کنند و به کشورشان وفادار باشند. این اساس اخلاق سیاسی در سراسر جهان است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید