چین: آمریکا برای سریلانکا قلدری نکند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اعتراض چین بعد از آن مطرح می شود که واشنگتن اعلام داشت، سریلانکا باید در قبال روابطش با چین دست به “انتخابهای دشوار اما لازم” بزند.

این موضعگیری از جانب سفارت چین در شهر کلمبو کمی قبل از ورود مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا به این شهر مطرح شده است. پامپئو در یک تور سفر به چند کشور آسیایی با هدف مقابله با رشد نفوذ چین در منطقه به سر می برد.

سفارت چین در بیانیه خود در اواخر روز دوشنبه عنوان کرد: ما قاطعانه با این مخالفیم که آمریکا از فرصت سفر وزیر خارجه خود به جهت مداخله و نفاق افکنی در روابط چین-سریلانکا استفاده کرده و برای سریلانکا قلدری کرده و این کشور را تحت فشار بگذارد.

این سفارتخانه در ادامه تصریح کرد، روابط چین با سریلانکا به ۲۰۰۰ سال قبل بر می گردد و دو کشور نیاز ندارند طرف ثالثی به آنها شرایط را دیکته کند.

چین در عین حال نسبت به سفر پامپئو آن هم زمانی که سریلانکا درگیر کروناویروس جدید است اظهار نگرانی کرد.

در بیانیه این سفارتخانه تصریح شد: آیا این سفر برای پیشگیری و کنترل در قبال این همه گیری در سطح محلی مفید است؟ آیا این در راستای منافع مردم سریلانکا است؟

طبق اعلام این سفارت، ماه جاری میلادی هیاتی از چین تحت رهبری یانگ جیچی، دیپلمات ارشد آن به کلمبو سفر کرد در حالی که پرسنل و فعالیتهایش را در راستای خط مشی های جلوگیری از جهش موارد ابتلا به ویروس در سطح حداقلی حفظ کرد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید