چندین پروژه‌ نظامی آمریکا برای تامین هزینه ساخت دیوار مرزی با مکزیک لغو شدند

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، طبق سندی که وزارت دفاع آمریکا منتشر کرد، بودجه تخصیص یافته برای ۱۲۷ پروژه ساخت‌وساز نظامی، در ساخت دیوار مرزی ۲۸۰ کیلومتری آمریکا و مکزیک هزینه خواهد شد.

وزارت دفاع دربیانیه‌ای جداگانه، از قطع ۱.۸ میلیارد دلار بودجه پروژه‌های خارجی خبر داد.

لیست منتشر شده، شامل پروژه‌هایی در بریتانیا، استونی، بلغارستان، آلمان، لهستان، ترکیه، یونان، مجارستان، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، نروژ، رومانی، اسپانیا و دیگر کشورها است.

در ایالت آلاسکا، بودجه در نظر گرفته شده برای توسعه میدان موشکی فورت گریلی، طبق این گزارش لغو شده است.

دیگر مواردی که شامل این قطعی بودجه شده‌اند، پروژه‌های جاده‌سازی، تاسیسات آموزشی، مدارس، ارتقای پایگاه‌های هوایی، تاسیسات مراقبت و نگهداری است.

به گفته جاناتان هوفمان، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) این وزارت‌خانه با تخصیص بودجه‌ای هنگفت زمینه را برای ساخت قسمتی از دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک فراهم کرده است.

این بودجه سه میلیارد و ششصدهزار دلاری بخشی از بودجه سال جاری دولت آمریکاست که به ۱۲۷ پروژه ساخت و نوسازی مراکز نظامی در داخل و خارج از کشور اختصاص داده شده بود. اینک این پروژه‌ها فاقد بودجه شده و اجرای آن‌ها باید به تأخیر بیافتد.

چاک شومر، رهبر دموکرات‌های کنگره می‌گوید، وقتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا “بودجه‌های مختص ارتش را غارت می‌کند تا خودخواهی خود را ارضا کرده و دیواری که پیش از این وعده کرده بود را بسازد” این یک “سیلی بر صورت سربازانی است که به کشور خود خدمت می‌کنند.”

الینه مک‌کاسکر، حسابرس وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که با این پول باید ۱۱ پروژه مرزی اجرا شود. با این همه این تنها ۱۰ درصد از سه هزار و ۲۰۰ کیلومتر دیواری است که باید در مرز مکزیک ساخته شود.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، در پی تصمیم دیوان عالی این کشور امکان تأمین بودجه ساخت دیوار مرزی از این راه را پیدا کرده است. این دیوان اواخر ماه ژوئیه تصمیم یک قاضی فدرال که استفاده ترامپ از بودجه پنتاگون برای ساخت این دیوار را ممنوع اعلام کرده بود، را لغو کرد.

ساخت دیوار مرزی با مکزیک جزو وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ است. او هدف از اجرای این پروژه را “مبارزه علیه مهاجرت غیر قانونی و قاچاق مواد مخدر” خوانده است.

اما کنگره آمریکا تخصیص میلیاردها دلار به این پروژه را تأیید نکرد. ترامپ در پی این مخالفت در برهه‌ای “وضعیت اضطراری ملی” هم اعلام کرد. او حال تلاش می‌کند بودجه ساخت دیوار را از محل بودجه‌های نظامی و فدرال تأمین کند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید