پیش بینی ۱۰ هزار میلیارد ریالی درآمد اقتصادی ملایر از بخش کشاورزیبه گزارش ایرنا غلامحسین تقوی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این شهرستان با قرار گرفتن در جنوب استان همدان، بیشترین درآمد اقتصادی را در بخش کشاورزی دارد.
وی با بیان اینکه تنها هشت درصد از اعتبارات کل شهرستان به بخش کشاورزی تعلق دارد افزود: برای رونق و توسعه بخش کشاورزی، حداقل باید بیش از ۳۰ درصد از اعتبارات شهرستان به بخش کشاورزی اختصاص یابد.
وی تاکید کرد: لازمه تحقق شعار سال، پایداری اقتصاد مقاومتی ، رونق اقتصادی در بخش کشاورزی ، سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و روستاها است.
تقوی با بیان اینکه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی می تواند زیرساخت و اقتصاد کشور را متحول کند بیان کرد: امروز آب و مدیریت منابع آب اولویت مهم در بخش کشاورزی است و باید از فعالیت های خدماتی و جانبی پرهیز کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به بحران آب در کشور، لایروبی قنات ها و کانال کشی بخش کشاورزی بر اقدامات جانبی همچون آسفالت اولویت مهم روستاها است.
وی پرداخت خسارت های سرمازدگی در بخش کشاورزی را یک ضرورت مهم برشمرد و افزود: سال ۹۳ حدود یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال و سال گذشته ۸۰۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی به ویژه بخش زراعی و باغی خسارت وارد شد که هنوز دولت مبلغی از این خسارت ها را پرداخت نکرده است.
مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر گفت: در این رابطه دولت می تواند حداقل تسهیلات و اعتباری را به صندوق بیمه های کشاورزی کمک کند.
تقوی همچنین خواستار تغییر نگاه ویژه مسئولان به جایگاه مجموعه و مدیریت جهاد کشاورزی شد و گفت: با توجه به اهمیت بالای حوزه کشاورزی، این جایگاه باید ارتقا یابد، در حالیکه جایگاه اجتماعی کشاورزی هنوز خوب تعریف نشده است.

* پرداخت بیش از ۷۰ میلیارد ریال یارانه برای اجرای آبیاری نوین در ملایر
تقوی به اقدامات انجام شده در حوزه آبیاری نوین و زیرساخت های آبرسانی در این شهرستان اشاره کرد و افزود: امسال بیش از ۷۰ میلیارد ریال یارانه بلاعوض برای آبیاری نوین اخذ شد.
وی یادآور شد: با جذب این میزان یارانه بیش از هفت هزار هکتار از اراضی این شهرستان برای اجرای سامانه آبیاری نوین در دست اجرا است و این مبلغ به حدود ۵۰ منبع و قنات آبی به کشاورزان پرداخت شد.
تقوی خواستار کمک و همراهی رسانه ها مبنی بر اطلاع رسانی استفاده روستاییان از این میزان یارانه بلاعوض در راستای آبیاری نوین شد و گفت: دولت در این زمینه برای حفظ منابع آبی بسیار به کشاورزان کمک کرده است.
وی بیان کرد: در حال حاضر یک هزارو ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار بلاعوض به استان همدان اختصاص یافته که هر شهرستانی می تواند با توجه به ظرفیت های موجود منابع آبی از این تسهیلات بیشتر استفاده کند و محدودیتی در پرداخت این یارانه وجود ندارد.
مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر تاکید کرد: با این شیوه سنتی کشاورزی نمی توانیم مواد غذایی کشور را تامین کنیم و کشاورزان باید در این زمینه نهایت همکاری را در اجرای سیستم آبیاری نوین در بخش کشاورزی با ما داشته باشند.
تقوی همچنین به خدمات دولت در بخش مکانیزاسیون کشاورزی اشاره کرد و افزود: دولت هیچ محدودیتی برای پرداخت اعتبارات و تسهیلات در مکانیزاسیون بخش کشاورزی ندارد و تسهیلات خوبی برای مناطق محروم و برخوردار در نظر گرفته شده است.
وی بر لزوم استفاده کشاورزان از بذرهای اصلاح شده و جلوگیری از خودمصرفی سنتی تاکید و اظهار کرد: باید از محصولات جدید و گونه های مختلف گیاهی که می تواند بازدهی بیشتری داشته باشد، در بخش کشاورزی ملایر استفاده شود.
تقوی به برداشت گندم در این شهرستان اشاره و بیان کرد: پیش بینی خرید ما بیش از ۲۰ هزار تن گندم است که تاکنون حدود ۱۶ هزار تن آن محقق شده است.
وی اضافه کرد: از مبلغ چهار هزارو ۳۰۰ میلیارد ریال پول گندم خریداری شده از کشاورزان در سطح استان همدان تاکنون تنها ۱۰۰ میلیارد ریال آن پرداخت شده و پرداخت مابقی آن توسط نمایندگان در دست پیگیری است.
مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر گفت: این شهرستان در حوزه فرآوری، ایجاد صنایع تبدیلی، بسته بندی و صادرات محصولات کشاورزی همچون انگور و کشمش و آلبالو نیازمند سرمایه گذاری است و شرایط برای ورود سرمایه گذاران مهیا است.
تقوی با بیان اینکه ملایر مینیاتوری از تولید محصولات کشاورزی را دارد گفت: این شهرستان در تولید محصولات کشاورزی تک محصولی نیست و در تولید محصولات باغی، دامی و زراعی در رتبه های برتر استان قرار دارد.
در حال حاضر ۲۰ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی شهرستان ملایر زیر کشت محصولات باغی، ۶۱ هزار و ۲۰۰ هکتار زیر کشت محصولات زراعی و ۳۸ هکتار زیر کشت آیش است.
شهرستان ملایر با دارا بودن جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر در ۷۵ کیلومتری شهر همدان واقع شده است.
۷۵۲۸/۲۰۸۷
خبرنگار: معصومه موسوی**انتشار دهنده: زهرا پیرنیاانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید