پوتین: توسعه روابط چندجانبه با مغولستان جزو اولویت‌ها در آسیاست

به گزارش ایسنا، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مصاحبه با روزنامه مغولستانی “اودرین سونین” ابراز امیدواری کرد خالتماگین باتولگا، رئیس‌جمهوری مغولستان در مراسم هفتاد و پنجمین سالروز پیروزی در جنگ کبیر میهنی در مسکو شرکت کند. این لفظ در روسیه و جمهوری‌های استقلال یافته از شوروی برای توصیف ۲۲ ژوئن ۱۹۴۱ تا ۹ مهٔ ۱۹۴۵ در بسیاری از جبهه‌های شرقی نبرد جنگ جهانی دوم بین اتحاد شوروی و رایش آلمان و متحدان اش به کار می‌رود.

پوتین که به زودی عازم مغولستان است، همچنین گفت روسیه و مغولستان فقط دوست و برادر نیستند بلکه تاریخی غنی از همکاری سودمند دوجانبه دارند و دو کشور امسال تعدادی سالگرد مشترک دارند که شامل هفتادمین سالروز آغاز همکاری اقتصادی دوجانبه روی خط راه‌آهن اولان‌باتور می‌شود. به گفته پوتین، توسعه سرزمین‌های مغولستان با کمک شوروی ۶۰ سال پیش آغاز شد.

رئیس‌جمهوری روسیه افزود: امروز همکاری روسیه – مغولستان جامع و چند جانبه است و حوزه‌های سیاسی‌، تجاری، اقتصادی، سرمایه‌گذاری، مالی، کشاورزی، علمی، آموزشی، فرهنگی و ورزشی را پوشش می‌دهد.

پوتین گفت حین مذاکرات با رئیس‌جمهوری مغولستان و نشست‌ها با رئیس پارلمان و نخست‌وزیر این کشور، درباره جزئیات ارتقای بیشتر همکاری سودمند دوجانبه شامل اجرای برنامه میان‌مدت همکاری استراتژیک میان فدراسیون روسیه و مغولستان رایزنی صورت خواهد گرفت.

رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد که در پایان دیدارها یک پیمان میان دولتی در حوزه روابط دوستانه و شراکت استراتژیک جامع به امضا خواهد رسید که مناسبات دوجانبه را به سطح کاملا جدیدی می‌رساند. مهمتر اینکه، این سند که بر پایه پیمان روابط دوستانه و همکاری ۱۹۹۳ است، تاریخ انقضا نخواهد داشت.

ولادیمیر پوتین گفت که توسعه مناسبات چند جانبه با مغولستان یکی از اولویت‌های روسیه در آسیا است.

پوتین همچنین در پاسخ به این سوال که علاقه‌اش به جودو و دیگر ورزش‌ها چطور در روابط شخصی‌اش با رئیس‌جمهوری مغولستان تاثیر می‌گذارد، گفت: جودو برای من فقط یک ورزش نیست. جودو اراده‌ی شخصی را تقویت می‌کند، یک رفتار احترام‌آمیز نسبت به دیگران، استقامت، توانایی پذیرش شکست و خارج شدن شرافتمندانه از موقعیت‌های دشوار به وجود می‌آورد.

او افزود: می‌دانم رئیس‌جمهوری مغولستان هم جودو و دفاع شخصی کار می‌کند و استاد بین‌المللی و شناخته شده هنرهای رزمی است. منافع مشترک و طرز فکرهای مشابه به ما کمک می‌کند تا درک متقابل داشته باشیم یا آن طور که آن‌ها می‌گویند، در طول موج مشابه کار کنیم. امروز این به ما در حفظ یک گفت‌وگوی موثر و توافق روی مسائل مهم همکاری دوجانبه به سبکی سازنده و اجرای موفقیت‌آمیز پروژه‌های وعده داده شده، کمک می‌کند. ما همچنین تلاش داریم تا نه تنها در مراسم‌های سیاسی یا مجامع اقتصادی، بلکه در مسابقات قهرمانی جودو قرار بگیریم.      

انتهای پیام

پاسخی بگذارید