پزشکان آلمانی: ناوالنی مسموم شده/ مرکل: مسئول این کار باید شناخته شود

به گزارش ایسنا، همزمان با بیانیه پزشکان آلمانی درباره نوع مسمومیت ناوالنی، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته تحقیقات شفافی در این باره باید صورت گیرد و کسی که مسئول این عمل بوده است، باید شناسایی و معرفی شود.

بیانیه پزشکان بیمارستان چارته در برلین می‌گوید آزمایشات تایید می‌کند نوعی سم، عملکرد عادی مغز و سیستم عصبی ناوالنی را مخدوش کرده است.

در گزارش بیمارستان آمده صدمات درازمدت قابل بهبود نیست اما در حال حاضر خطر مرگ ناوالنی را تهدید نمی‌کند.

او در اتاقی که نگهبان از آن محافظت می‌کند در بیهوشی به سر می‌برد.

ناوالنی از منتقدان سرشناس ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است و کرملین را به فساد گسترده متهم می‌کند.

او چهار روز پیش در جریان پروازی به مسکو در هواپیما به زمین افتاد و هواپیما مجبور شد در شهر امسک فرود اضطراری داشته باشد و پس از آن ناوالنی را فورا به بیمارستان منتقل کردند.

فعالان در آلمان برای درمان او در برلین هواپیمایی به شهر محل بستری شدنش فرستاده‌اند.

ویدئویی که از لحظه آغاز درد شدید او تهیه شده آلکسی ناوالنی را نشان می‌دهد که در پروازی از سیبری به مسکو از درد به خود می‌پیچد.

بیانیه پزشکان بیمارستان چارته در برلین در حالی روز دوشنبه، منتشر شد که تیم پزشکان روسی که ناوالنی را تحت معالجه گرفته بودند تاکید داشتند که ردی از سم در داخل بدن او نیافته‌اند و به عقیده آنها پایین آمدن سطح قند خون ناوالنی علتی ناراحتی شدید او بوده است.

به گزارش بی.بی.سی با وجود آن مقام‌های بهداشتی دولت روسیه کمی بعد تایید کردند که روی پوست و موی این منتقد جدی ولادیمیر پوتین، رد مواد شیمیایی صنعتی پیدا شده است.

پزشکان آلمانی چه می‌گویند؟

در بیانیه روز دوشنبه پزشکان بیمارستان چارته برلین، پایتخت آلمان، آمده “این که دقیقا چه ماده‌ای بوده هنوز معلوم نیست و آنالیز دقیق و عمیق آغاز شده. اما اثرات سمی کولین‌استراز در امحاء و احشای بیمار توسط چند آزمایشگاه مستقل تایید شده است.”

پزشکان این بیمارستان همچنین تاکید کرده‌اند که تاثیرات بالینی این واقعه هنوز معلوم نیست. آنها هشدار داده‌اند که ممکن است این مسمومیت روی سیستم عصبی آلکسی ناوالنی اثرات جدی و بلکه دراز مدت داشته باشد.

ناوالنی همچنان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان چارته برلین قرار دارد و کمای مصنوعی قرار دارد.

پزشکان از پادزهر آتروپین برای ناوالنی استفاده کرده‌اند. این همان پادزهری است که در سال ۲۰۱۸ و پس از مسموم شدن سرپئی اسکریپال، مامور سابق سرویس اطلاعاتی روسیه، کا.گ.ب و دخترش در شهر سالزبری بریتانیا، مورد استفاده قرار گرفت تا جان آنها را از مسمومیت با سم نواچوک نجات دهد.

مواد مهارکننده کولین استراز ترکیبات شیمیایی هستند که بر درمان چند بیماری از جمله آلزایمر کاربرد دارد اما از آن در تهیه گاز اعصاب و سموم دفع آفات هم استفاده می‌شود.

آلکسی ناوالنی کیست؟

ناوالنی از منتقدان سرشناس ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است.

نام او با افشای فساد مقامات بر سرزبان‌ها افتاد. او حزب “روسیه متحد” ولادیمیر پوتین را “حزب کلاهبردارها و سارقان” نامید و چندین بار به زندان افتاد.

در سال ۲۰۱۱، در پی اعتراضاتی در مورد “تقلب” توسط حزب پوتین در انتخابات پارلمانی، برای ۱۵ روز به زندان افتاد.

ناوالنی در ژوئیه ۲۰۱۳ هم به اتهام اختلاس به زندان افتاد، اما او این اتهام را سیاسی خواند.

او تلاش کرد که در سال ۲۰۱۸ در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کند، اما به دلیل محکومیت‌های قبلی در مورد کلاهبرداری از شرکت در انتخابات منع شد. اتهامی که او باز هم آن را با انگیزه‌های سیاسی دانست.

ناوالنی همچنین در سال ۲۰۱۹ پس از آن که خواستار اعتراضاتی بدون مجوز شد، به مدت ۳۰ روز به زندان افتاد.

او دو ماه پیش رای‌گیری برای اصلاح قانون اساسی در روسیه را “کودتا” و “نقض قانون اساسی” خواند. این اصلاحات به پوتین اجازه می‌دهد که برای دو دوره دیگر در پست ریاست جمهوری باقی بماند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید