وزیر دفاع کره جنوبی رهسپار آمریکا شد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، سو ووک، وزیر دفاع کره جنوبی و مارک اسپر، همتای آمریکای‌اش روز چهارشنبه در واشنگتن دیدار می‌کنند که این دیدار چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که پیونگ یانگ از موشک جدید خود که گمان می‌رود می‌تواند آمریکا را هدف قرار دهد، رونمایی کرده است.

وزیر دفاع کره جنوبی پیش از این سفر اخیرا با وزیر دفاع آمریکا گفتگویی تلفنی داشت و بر تعهدات دو کشور برای یک ائتلاف قوی و همکاری دفاعی مشترک تاکید کرده بود.

انتظار می‌رود که مساله کره شمالی و برنامه‌های موشک بالستیک این کشور به همراه برنامه‌های اتمی آن در این نشست بین اسپر و وزیر دفاع کره جنوبی مورد بحث قرار گیرد. از دیگر موضوعات مورد بحث، تکمیل فرآیند انتقال کنترل عملیات جنگ به نیروهای کره جنوبی از واشنگتن در سئول است.

مساله دیگر نیز گفتگو درباره توافق اشتراک هزینه حضور نیروهای آمریکایی در کره جنوبی است که سئول چقدر می‌خواهد برای حضور ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی مستقر در این جزیره بپردازد. مذاکرات در این باره مدت‌هاست که به بن بست خورده چون آمریکا به دنبال افزایش چشمگیر اشتراک هزینه‌های دفاعی است اما سئول آن را نمی‌پذیرد.

آمریکا همچنین به دنبال گسترش یک گروه متشکل از چهار کشور در آسیا-اقیانوسیه است که هدفش ادامه تلاش‌های نظارتی برای عملکرد چین در منطقه محسوب می‌شود. اعضای کنونی این گروه ژاپن، آمریکا، استرالیا و هند هستند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید