وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی: با عربستان رابطه داریم

به گزارش ایسنا، ایلی کوهن، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی در مصاحبه با روزنامه ایلاف درباره روابط با رهبران برخی کشورهای عربی گفت: این کشورها برای برقراری روابط با اسرائیل به ویژه در زمینه‌های امنیت، آب و کشاورزی تمایل دارند. ما جزو دولت‌های پیشرو در این زمینه‌ها هستیم.

وی گفت که با برخی مسئولان کشورهای عربی و شورای همکاری خلیج فارس دیدار و توافق‌نامه‌هایی با برخی از آن‌ها امضا کرده است.

کوهن درباره پروژه نیوم عربستان گفت: این یک پروژه بسیار بزرگ است. اسرائیل در زمینه تکنولوژی و هوش مصنوعی جزو دولت‌های پیشرو و پیشرفته در جهان است.

کوهن در ادامه صحبت‌هایش خطاب به کشورهای عربی گفت: آیا همکاری با ما را تا زمان حل و فصل بحران با فلسطینی‌ها به تأخیر می‌اندازید درحالی که این زمان زیادی به طول می‌انجامد؟ احتمالا حل و فصل بحران ۱۰ سال به طول بینجامد و به نظر من حتی بیشتر طول می‌کشد. منافع مشترک و امکانات همکاری در بسیاری از زمینه‌ها وجود دارد. آیا منتظر می‌مانید یا با ما همکاری می‌کنید؟ به نظر من منفعت، همکاری را ایجاب می‌کند و من خوشحال می‌شوم که به برخی کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) سفر کرده و از مسئولانشان برای سفر به اسرائیل دعوت کنم.

وی تأکید کرد: بین اسرائیل و عربستان روابطی وجود دارد. این کشور گنج‌های طبیعی زیادی دارد و اسرائیل نیز در زمینه تکنولوژی پیشرو است و این به ما امکان می‌دهد شرکای قوی در منطقه باشیم.

کوهن درباره اینکه آیا کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در سایه الحاق اراضی فلسطینی به عادی‌سازی روابطشان با اسرائیل می‌پردازند یا خیر گفت: کسی که رهبری یک کشور عربی را برعهده دارد به امور مردم، امنیت و اقتصادی می‌پردازد نه امور دیگر.

وی درباره حل و فصل در منطقه گفت: طرف مقابل مسئولیت تمام اتفاقات را برعهده دارد. فلسطینی‌ها یک حرف را می‌زنند و آن مخالفت با طرح “صلح “است. ما به طور کامل از غزه عقب‌نشینی کردیم این‌ها با پول‌هایی که از سوی کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس)‌به آن‌ها داده شد، چه کردند؟ تونل‌هایی را ساختند که روی سرشان ویران شد و کارخانه‌های تولید موشک را ایجاد کردند که ما آن‌ها را منهدم کردیم.

 وی به کشورهای عربی همکاری را پیشنهاد داد و به اهمیت روابط امنیتی در مقابل دشمن مشترک اشاره کرد.

کوهن درباره فعالیت‌های نظامی ترکیه در عراق، سوریه، لیبی و مناطق دیگر گفت: نمی‌خواهم به این موضوع بپردازم اما می‌گویم که ما از نزدیک فعالیت‌های نظامی ترکیه و دیگر فعالیت‌هایش با قطر و ایران در سوریه، عراق، لیبی، سودان و دریای سرخ را بررسی می‌کنیم.

وی به سؤال ایلاف درباره اینکه آیا فعالیت‌های ترکیه موجب نگرانی تل‌آویو است، هیچ پاسخی نداد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید