واکنش ها به توافق امارات و اسرائیل برای آغاز روابط رسمی

به گزارش ایسنا سازمان ملل متحد در پیامی در واکنش به توافق مذکور اعلام کرد از هر طرحی که به تقویت صلح و امنیت در منطقه بینجامد استقبال میکنیم.


 دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا امروز پنجشنبه اظهاراتی اعلام کرد رهبران رژیم صهیونسیتی و امارا برای آغاز روابط علنی و مستقیم توافق کردند.


وی این توافق را «تاریخی» خواند و گفت: این توافق مهمترین دستاوردی است که در ۲۵ سال اخیر به دست آمده و چه بسا شاهد اتفاقات دیگری در آینده باشیم. از رهبران امارات و اسراییل به خاطر «شجاعتشان» تشکر میکنم.


وی همچنین این گفت که احتمالا مراسم امضای این توافق ظرف هفته های آتی در کاخ سفید صورت گیرد.


ترامپ همچنین گفت که دوست دارد نام خودش را روی این توافق بگذارد اما رسانه ها این موضوع را قبول نمی کنند.


جو بایدن نامزد ریاست جمهوری آمریکا نیز این تپافق را «گامی تاریخی» توصیف کرد.


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این اظهارات توافق با امارات برای آغاز رسمی و علنی روابط با امارات را ستود.

وی توافق دو طرف برای صلح را “روزی تاریخی” توصیف کرد.


نتانیاهو همچنین گفت با محمد بن زاید ولیعهد امارات برای ایجاد روابط دو جانبه توافق کردیم و این توافق مهمی است و به «پیشرفت و شکوفایی منطقه» منجر می شود.وی همچنین گفت که کشورهای عربی و اسلامی دیگری هم هستند که به روند صلح ملحق خواهند شد. 


بنیامین نتانیاهو در ادامه گفت: ترامپ «قانونی بودن» شهرک سازی ها در کرانه باختری را به رسمیت شناخته است و ما از «حاکمیتمان» و اراضی «خود» ابدا دست نمیکشیم.


عبدالفتاح سیسی رییس جمهور مصر با استقبال از این توافق آنرا گامی در مسیر برقراری صلح در خاورمیانه خواند.

وی همچنین از تلاش ها برای برقرای ثبات در منطقه تقدیر کرد.


بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز گفت از تعلیق طرح الحاق اراضی فلسطینی استقبال میکنیم که باعث “خاورمیانه ای امن تر” می شود.


مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا این توافق را «گامی بزرگ و رو به جلو در مسیر صحیح» توصیف کرد.انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات هم این توافق را دستاوردی منحصر به فرد در حفظ روند صلح در خاورمیانه دانست.وی مدعی شد امارات در تصمیمی شجاعانه تلاشش را برای توقف الحاق اراضی فلسطینی به کار بست.گابی اشکنازی وزیر خارجه اسراییل هم در واکنش به این توافق آن را پلی برای توافق با دیگر کشورها خواند.برایان هوک نماینده سابق آمریکا در امور ایران نیز توافق امارات و اسراییل «کابوسی » برای ایران خواند!سفارت امارات در واشنگتن نیز این توافق را «پیروزی دیپلماتیک» برای منطقه توصیف کرد و در توییتی مدعی شد امارات دائما «حامی قوی برای ملت فلسطین» خواهد بود.سفیر اسراییل در آمریکا هم مدعی شد این «روزی عظیم برای صلح» است.وزیر ارتباطات اسراییل نیز با تبریک به خاطراین توافق گفت این توافق تناقضی با شهرک سازی ها و مرزهای شرقی ما ندارد.جارد کوشنر داماد رییس جمهور آمریکا و طراح طرح ضد فلسطینی معامله قرن هم گفت ترامپ از ما خواهان اقدامی غیرمتعارف از ما خواست و ما انجامش دادیم و این توافق فرصت های «صلح» را فراهم خواهد کرد.


وی همچنین با «تاریخی » خواندن این توافق ، موافقت اسراییل رو با توقف طرح الحاق اراضی فلسطینی اعلام کرد.کوشنر با طرح این ادعا که توافق اسراییل و امارات امکان اقامه نماز در مسجد الاقصی به عنه مسلمانان را میدهد اعلام کرد کشورهای عربی دیگر هم هستند که اقدام مابه امارات اتخاذ خواهند کرد.یک مقام ارشد لیکود هم گفت «نتانیاهو اصل تاریخی زمین در برابر صلح» را از بین برد.وزیر رسانه دولت نجات ملی یمن هم بیانیه مشترک آمریکا، اسراییل و امارات را مبارزه طلبی علیه امت اسلامی دانست.


گروه های فلسطینی


محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به این توافق که عصر امروز پنجشنبه اعلام شد خواهان نشست فوق العاده اتحادیه عرب و همچنین نشست فوری رهبران و گروه های فلسطینی برای بررسی پیامدهای این توافق شد.


وی همچنین این توافق را به مثابه به رسمیت شناختن قدس به عنوان “پایتخت اسرائیل” و نیز خیانت به قدس و الاقصی دانست.


رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین از وزارت خارجه فلسطین خواست وزیر فلسطین در ابوظبی را در واکنش به این توافق امارات و اسرائیل فرابخواند.


سازمان آزادی بخش فلسطین هم گفت این توافق جایزه امارات به اسراییل از طریق مذاکرات محرمانه بود.


جنبش جهاد اسلامی هم در بیانیه‌ای عادی‌سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم کرد و گفت عادی‌سازی روابط یعنی تسلیم شدن در برابر این رژیم و این هرگز نمی‌تواند حقایق را تغییر دهد.


فوزی برهوم سخنگوی حماس هم ضمن محکوم کردن این توافق، آن را اقدامی خطرناک و جایزه‌ای مجانی به دشمن صهیونیستی در مقابل جنایات در حق ملت فلسطین دانست و گفت این توافق موجب تشویق هرچه بیشتر رژیم اشغالگر به ارتکاب جنایت علیه ملت و مقدسات فلسطین خواهد شد.


عباس زکی از رهبران جنبش فتح هم اقدام امارات به عادی‌سازی روابط با رژیم  صهیونیستی را شانه خالی کردن از مسئولیت‌های ملی، دینی و انسانی خود در قبال مساله فلسطین دانست.انتهای پیام

پاسخی بگذارید