واقعیت گرایی در بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی ضروری استبه گزارش ایرنا، علیرضا رشیدیان پنجشنبه شب در نشست ستاد بازآفرینی خراسان رضوی که با حضور وزیر راه و شهرسازی در مشهد برگزار شد، افزود: ارائه دیدگاه هایی که مبنی بر افراط و تفریط در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی باشد، قابل قبول نیست و بهتر است اعتدال در اتخاذ دیدگاه ها و رویکردهای بهسازی رعایت شود.
وی اظهار کرد: اوایل ماه جاری در زمینه طرح جدیدی که از سوی ستاد عالی شهرسازی و معماری برای بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی ابلاغ شد، نامه ای از سوی استانداری به وزارت راه و شهرسازی ارسال گردید تا بخشی از این طرح بازنگری و اصلاح شود زیرا در برخی موارد با واقعیت های اجرایی منطبق نبود.
وی گفت: از دیدگاه ما، انچه در جلسات شورای راهبردی طرح حریم حرم مطهر رضوی سیاستگذاری شد، منطبق بر واقعیت هاست تا هم هماهنگی لازم بین بافت پیرامون حرم با حرم مطهر ایجاد گردد و هم نگهداری و تملک ۱۴ نقطه تاریخی این بافت انجام گیرد.
استاندار خراسان رضوی افزود: مشهد به دلیل وجود مضجع شریف ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، ظرفیت بسیار برای جذب مجاور دارد اما باید درباره نرخ رو به رشد نامناسب حاشیه نشینی در این شهر تدبیر شود.
وی اظهار کرد: در این دولت تلاش شده است مهاجرت به شهرهای بزرگ از منشا مدیریت شود که کار بسیار گسترده ای است به همین منظور کمک به اقتصاد روستا، افزایش درآمد روستاییان، بهبود وضعیت کشاورزی و وضعیت اقتصادی و توسعه زیرساخت ها در روستاها در دستور کار دولت قرار گرفت.
وی گفت: در این راستا برق رسانی به تمام روستاهای بیش از ۱۰ خانوار جمعیت، برنامه ریزی برای ۸۹ درصد پوشش گازرسانی روستایی در استان تا پایان پاییز امسال، تکمیل خانه های بهداشت روستایی براساس برنامه پنجم توسعه، ایجاد مدرسه، توسعه دولت الکترونیک، اجرای طرحهای اقتصادی اشتغالزا و درآمدزا از طریق پرداخت تسهیلات در خراسان رضوی انجام گرفت.
استاندار خراسان رضوی یکی از موفقیت های دولت یازدهم را جلب اعتماد بخش خصوصی بویژه خیرین برای مشارکت در پروژه ها دانست و افزود: خیرین حتی در توسعه زیرساخت های روستایی از جمله جاده سازی در این استان مشارکت کردند.
وی اظهار کرد: از سوی دیگر برای توسعه خدمت رسانی به حاشیه شهر تاکنون ۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال پروژه در حاشیه شهرهای خراسان رضوی اجرا گردید و امسال نیز از سوی دولت ۲ هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال پروژه برای حاشیه شهر تعریف شد.
رشیدیان گفت: با اقداماتی که برای جلوگیری از حاشیه نشینی و توانمندسازی روستاییان در خراسان رضوی انجام گرفت، پارسال برخلاف نرخ منفی رشد جمعیت روستایی کشور این نرخ در روستاهای استان به میزان هفت دهم درصد، مثبت بود و به ۶ دهم درصد رسید.
وی افزود: برای ساماندهی وضعیت بافت های فرسوده در شهرهای خراسان رضوی نیز تلاش شده است با اجرای طرح جامع و طرح تفصیلی شهر و برخورداری ساکنین از تسهیلات با نرخ سود مناسب بتوان اقدامات مثبتی برای بهسازی آن انجام داد.
وی اظهار کرد: طرحی از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان برای بهسازی بافت فرسوده در نظر گرفته شده که شامل ساخت یک مجتمع مسکونی یکهزار واحدی است که این طرح در مرحله تملک زمین قرار دارد.
مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: امسال برای نخستین بار ۲ هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال در قالب ۲ ردیف بودجه برای حاشیه شهر به این استان اختصاص یافت که برای آن ۶۵ پروژه تعریف و پس از تخصیص اعتبارات عملیات اجرایی ۵۹ پروژه آغاز شد.
محمدرضا اخوان عبداللهیان افزود: در خراسان رضوی ۶ شهر با ۱۱۴ محله و پنج هزار و ۶۳۶ هکتار سکونتگاه غیررسمی، ۳۰ شهر با ۱۱۹ محله و چهار هزار و ۸۹۱ هکتار بافت فرسوده و ۱۹ شهر با ۷۰ محله و چهار هزار و ۳۸۲ هکتار بافت تاریخی وجود دارد.
وی اظهار کرد: ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت ۶ میلیون نفری خراسان رضوی در سکونتگاه های غیر رسمی، بافت های تاریخی و فرسوده زندگی می کنند و ۳۰ درصد از جمعیت شهری این استان حاشیه نشین هستند.
۷۴۸۹ / ۶۰۵۳ خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید