واقعه غدیر در شهرستان درمیان شبیه‌ سازی شدبه گزارش ایرنا، غدیرخم نام ناحیه ‌ای میان مکه و مدینه است که حضرت محمد(ص) پیامبر اسلام، در ۱۸ ذی‌الحجه سال ۱۰ هجری قمری، حضرت علی بن ابی طالب(ع) را به عنوان وصی، برادر و جانشین خود از طرف خدا اعلام کرد که سالروز این واقعه به عید غدیر شهرت دارد.
بازسازی صحنه های مربوط به گسیل شدن کاروان های مختلف به سمت غدیر، قرائت خطبه غدیر خم و برگزاری مراسم معرفی امیرمومنان علی (ع) به جانشینی پیامبر اسلام (ص) با هنرمندی ۴۰۰ نفر از بسیجیان شهرستان با مهارت تمام انجام شد.
حدود هشت نفر از مردم شهرستان درمیان برای دیدن این نمایش در محل حاضر شدند و هنگام حضور کاروان ها با ذکر صلوات به نظاره بازسازی نمادین واقعه غدیر نشستند.
غارحرا، تولد حضرت علی(ع)، دعوت خویشاوندان، اهدای انگشتر، لیله المبیت، نزول آیه تطهیر، مباهله و اکرام ایتام از برنامه های اجرایی در بازسازی این واقعه بود.
همچنین مراسم عقد یک زوج جوان نیز از دیگر برنامه های این مراسم بود و این زوج زندگی مشترک خود را آغاز کردند.
امام جمعه اسدیه روز شنبه در بازسازی واقعه غدیر شهرستان افزود: غدیر چشمه جوشانی است که باید مسلمانان برای رسیدن به سعادت در مکتب غدیر حرکت کنند.
حجت الاسلام علیرضا حسینی با بیان اینکه بازسازی واقعه غدیر بزرگترین رویداد فرهنگی شهرستان است، گفت: واقعه غدیر با همکاری ۴۰۰ هنرمند در شهرستان بازسازی شد.
وی بیان کرد: بازسازی واقعه غدیر فصل نوینی از حرکت های ارزشی جوانان انقلابی است که در انتقال فرهنگ غدیر تاثیر بسزایی دارد.
وی ادامه داد: براساس فرمایشات مقام معظم رهبری بازسازی واقعه غدیر یک آتش به اختیار فرهنگی است.
امام جمعه اسدیه اظهارکرد: بازخوانی واقعه غدیر با هدف گسترش فرهنگ ولایت و الگوسازی و معرفی روز بزرگ غدیر، شناساندن و معرفی سیره نبوی و ائمه معصومین(ع) و کمک به گسترش معارف الهی در جامعه انجام می شود.
حسینی یادآور شد: عید سعید غدیر خم به طایفه و قشری خاص و تنها شیعیان اختصاص ندارد بلکه به همه افراد معتقد به قرآن و رسالت رسول اکرم(ص) و همه مسلمانان جهان و برای همه مردم آزاده اهل عالم است.
شهرستان درمیان با وسعت پنج هزار و ۷۹۷ کیلومتر مربع از شمال به شهرستان قاینات از جنوب به شهرستان سربیشه و از غرب به شهرستان بیرجند و شرق به طول ۷۰ کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد.
سایت ایرنا خراسان جنوبی: www.irna.ir/skhorasan
کانال تلگرام: irnabirjand@
*7556* 6054*خبرنگار- حکیمه مصطفایی*انتشار- مریم پنجابیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید