واشنگتن پست: آمریکا به دنبال تعیین انصارالله به عنوان "سازمان تروریستی" است

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه واشنگتن پست، مقامهای مذکور تاکید کردند هنوز در این مورد تصمیم نهایی گرفته نشده اما گفتند که دولت آمریکا در حال بحث بر سر چند اقدام ممکن است که می‌تواند شامل معرفی رهبران انصارالله به عنوان “تروریستهای جهانی” باشد.

تعیین انصارالله از سوی آمریکا به عنوان سازمان تروریستی ضمن اینکه حمایت از آنها را غیرقانونی اعلام می‌کند، سفر اعضای آن به آمریکا را نیز ممنوع کرده و دارایی‌های مالی این گروه را نیز مسدود می‌سازد. این اقدامات عمدتا حالت نمادین دارند اما کار را برای ارائه کمکهای سازمان‌های امدادرسان به یمن دشوارتر می‌سازد.

دولت دونالد ترامپ قبلا هم مساله تعیین انصارالله به عنوان گروه تروریستی را در سال ۲۰۱۸ در نظر گرفت اما این کار به خاطر نگرانی از بابت ایجاد پیچیدگی در تحویل کمک به یمن و به خطر انداختن جان غربی‌های فعال در مناطق تحت کنترل انصارالله در یمن لغو شد. اما حالا که دولت ترامپ به دنبال گسترش به اصطلاح کمپین فشار حداکثری خود علیه ایران است، این کار علیه انصارالله محتمل‌تر به نظر می‌رسد.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت، مقامها در تدارک برای یک بررسی حقوقی و اطلاعاتی هستند تا تعیین کنند آیا انصارالله هم اکنون معیارهایی دارد که بر مبنای آنها، آن را گروه تروریستی اعلام کنند و یا تحریم‌های جدید علیه آن اعمال کنند.

به گفته یک منبع یک استدلال برای آنکه آنها انصارالله را گروه تروریستی اعلام کنند روابط ادعایی آن با سپاه پاسداران ایران خواهد بود.

طبق این گزارش دولت آمریکا ممکن است تصمیم بگیرد بر طبق یک حکم اجرایی با هدف بلوکه کردن اعتبارات مربوط به فعالیتهای شبه نظامی، کلیت انصارالله را گروه تروریستی اعلام کند و یا اعضایش را به عنوان “تروریست‌های جهانی” تعیین کند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید