هیئت عمان صنعا را ترک کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، هیئت دفتر پادشاهی عمان از شنبه گذشته برای اولین بار جهت مذاکرات با انصارالله یمن وارد صنعا شد و بعد از یک هفته مذاکرات درباره حل بحران به ویژه پرونده انسانی جمعه به همراه محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله و مذاکره کننده ارشد این جنبش صنعا را ترک کرد.

در این مذاکرات درباره طرح ارائه شده از سوی سازمان ملل برای حل بحران گفتگو شد و انصارالله تلاش عمان برای تحقق صلح در یمن را ستود.

در این راستا عبدالسلام در گفتگو با شبکه المسیره گفت: نشست‌های هیئت عمان در صنعا شامل ریاست ستاد کل، کمیته هماهنگی و استقرار مجدد در الحدیده و شخصیت‌های اجتماعی و سیاسی استان مأرب بود. ما در این نشست‌ها موضع و رویکرد خود را درباره پایان تجاوز و محاصره ارائه کردیم که بر روند انسانی و اقدامات آتی برای تحقق امنیت و ثبات در یمن و کشورهای همجوار متمرکز بود.

وی گفت: رویکرد ارائه شده در پرونده انسانی، سیاسی و نظامی جدی، مسئولانه و مستقیم است. ما امیدواریم که این تلاش‌ها به صلح بینجامد.

از سوی دیگر دولت مستعفی یمن اعلام کرد که انصارالله با بازگشایی فرودگاه صنعا جز با اجرای شروط این جنبش مخالفت کرد.

وزارت خارجه دولت مستعفی یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که “امتیازهای کافی را برای سفر امن تمام شهروندان داده است نه برای تبدیل فرودگاه به گذرگاه اختصاصی برای ارائه خدمات امنیتی و نظامی و اعزام کارشناسان.”

در این بیانیه شروط انصارالله برای بازگشایی فرودگاه اعلام نشده است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید