نیمی از خانه های روستایی استان یزد مقاوم سازی و نوسازی شدندعلیرضا قربانیان روز پنجشنبه به مناسبت هفته دولت در گفت و گو با خبرنگاران با تشریح فعالیت های بنیاد مسکن استان اظهار کرد: یکی از فعالیت های این اداره کل پرداخت تسهیلات مقاوم سازی خانه های روستاییان در برابر حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی است.
وی میزان تسهیلات پرداختی بنیاد در این رابطه را ۱۸۰ میلیون ریال با بازه زمانی سه سال ساخت و ۱۲ سال مدت بازپرداخت اقساط با کارمزد پنج درصد ذکر کرد.
وی با بیان اینکه عمده وظایف اجرایی این نهاد در سه معاونت عمران روستایی، مسکن شهری و بازسازی و مسکن روستایی انجام می شود، در تشریح فعالیت های این مجموعه در دولت تدبیر و امید افزود: در این مدت از ۳۹ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار کشور نزدیک به ۱۶ هزار روستا دارای طرح هادی روستایی شده‎‎اند.
قربانیان اضافه کرد: سهم یزد از این تعداد مطالعه طرح هادی در ۳۵۰ روستا و اجرای فاز اول طرح هادی در ۲۳۰ روستای استان از محل اعتبارات دولتی بوده است.
وی با بیان اینکه یزد از استان‎‎های پیشتاز کشور از این لحاظ است، بیان کرد: تنها در یکسال اخیر با وجود محدودیت اعتبارات، طرح هادی در ۵۳ روستا در قالب فعالیت‎‎های ۱۰ گانه با اعتبار ۱۳ میلیارد ریال صورت گرفته و برای امسال نیز اجرای طرح هادی در ۱۰۳ روستای دیگر در صورت تخصیص اعتبار در دستور کار است.

** پرداخت هفت تن قیر رایگان برای نخستین بار در دولت دبیر و امید
این مسئول با بیان نگاه خاص و ویژه دولت تدبیر و امید به توسعه و عمران روستاها، از اختصاص هفت هزار تن قیر رایگان برای نخستین بار از سوی دولت برای عمران روستاهای استان در سالهای ۹۴ و ۹۵ خبر داد و گفت: این برنامه در سال جاری نیز از سوی دولت دیده شده که در طرح‎‎های عمران روستایی و دهیاری‎‎ها مصرف خواهد شد.
به گفته مدیرکل بنیاد مسکن یزد ، این اداره کل در دوران دولت یازدهم چهار هزار و ۹۰۰ قطعه زمین در روستاهای استان به متقاضیان واگذار کرده که از این تعداد یکهزار و ۴۰۰ قطعه در بیش از ۶۰روستا در یک سال اخیر واگذار شده است.
قربانیان از صدور هزار و ۵۰۰ جلد سند مالکیت به واحدهای مسکونی روستایی و ۶۰۰ جلد سند به واحدهای مسکونی در شهرهایی با جمعیت زیر ۲۵ هزار نفر استان خبر داد و گفت: امسال تاکنون ۴۰۰ جلد سند مالکیت برای واحدهای روستایی استان صادر شده است.
این مسئول در ادامه با اشاره به صدور هفت هزار و ۲۰۰ جلد سند روستایی و بیش از سه هزار و ۶۰۰ جلد سند شهری در استان در دولت تدبیر و امید، این اقدام را در جلوگیری مهاجرت روستاییان به شهرها و نیز به عنوان پشتوانه املاک روستایی حایز اهمیت خواند.
وی در ادامه در باره دیگر فعالیت های این اداره کل به تملک ۱۳۰ هکتار زمین در روستاهای استان براساس نیاز طرح‎‎های هادی روستایی ، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه برای تعمیر حمام روستایی به ۲۳۰ باب ، تسهیلات بهسازی و نوسازی به ۸۰۰ واحد روستایی ، تسهیلات ساخت به ۱۳۰ واحد ، تسهیلات تعمیر به ۴۲۰ واحد و تسهیلات لوازم خانگی به ۴۹۰ واحد در هنگام بروز حوادث غیرمترقبه در استان اشاره کرد.

** ساخت ۸۰۰ واحد مسکونی در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر استان
قربانیان از ساخت ۸۰۰ واحد مسکونی در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر استان در دولت یازدهم خبر داد و افزود: هم اکنون ۲۲۰ واحد مسکونی در دست ساخت است که بیشتر این واحدها مربوط به شهرستان تفت با ۱۴۲ واحد است.
وی با بیان اینکه در برخی شهرهای استان نیز واحدهای آماده بهره‌‌برداری فراهم است، تاکید کرد: متقاضیان می‎‎توانند با کمترین آورده و استفاده از تسهیلات فراهم شده در این رابطه و با قیمتی ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر از نرخ بازار صاحب خانه شوند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یزد در باره اشتغالزایی در روستاها با بیان تفاهم نامه میان بنیاد مسکن و میرات فرهنگی در بخش بوم گردی تصریح کرد: بر این اساس از نیمه دوم سال ۹۶ به متقاضیان این بخش ۱۵۰ میلیون ریال وام قرض الحسنه به منظور مرمت و احیای بناهای روستایی با هدف فعال سازی ظرفیت‎‎های گردشگری روستاها، معرفی تولیدات بومی و سوغات محلی به گردشگران، معرفی جاذبه‎‎ها و اماکن دیدنی روستاها به گردشگران و فراهم کردن مقدمات شوراهای بوم گردی پرداخت می شود.
قربانیان از وجود تفاهم نامه با بهزیستی برای ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی برای افراد زیر پوشش این نهاد خبر داد و گفت: هم اکنون اولویت تامین مسکن معلولان ۳۵۳ خانوار یک و ۲ معلول در استان شناسایی شد و تعدادی از این واحدها نیز تحویل معلولان شده است.
۱۹۶۸*۲۰۴۷* خبرنگار : محمودرضارحمانی ** انتشار : عباسقلی اشکورجیری
@irnayazddانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید