نماینده موافق:ربیعی خود را وقف امنیت اجتماعی کرده استبه گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمدصادق حسنی جوریابی» در جلسه علنی نوبت عصر روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم در موافقت با «علی ربیعی» وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه روزی که داعش به مجلس حمله کرد، من هم مانند همه مردم ایران قدر امنیت را بیشتر فهمیدم، افزود: بسیاری که چیزهایی که به رایگان در اختیار ما قرار گرفته اند زمانی قدر آنها را می دانیم که از دست ما می روند.
وی ادامه داد: امروز بازنشستگان فولاد در کنار مجلس تجمع نمی کنند و از اعتصابات کارگری خبری نیست و آرامش در کنار رکود گسترده برقرار است و کارگردان فیلم ماجرای نیمروز که مورد تمجید بی نظیر رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است، در توضیح اهمیت موضوع فیلم گفت که می خواستم به مردم ایران بگویم که نعمت امنیت همیشه در ایران نبوده است.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه ناامنی در دهه ۶۰ همه کشور را فراگرفته بود و جوانان انقلابی آنرا به ما خالصانه هدیه دادند، اظهار داشت: ربیعی از همان نسل است و خود را از دهه ۶۰ برای برقراری امنیت در کردستان و گیلان و جای جای ایران به آب و آتش می زد و امروز برای برقراری امنیت اجتماعی یا تامین اجتماعی شب ها در وزارتخانه می خوابد.
وی با طرح این پرسش که از وزارت رفاه چه می خواهیم و دکتر ربیعی چه کرده است؟ تصریح کرد: دولت قبل از اجرای هدفمندی فرار کرد، ولی وزارت رفاه دولت یازدهم یازانه نزدیک به ۴ میلیون را حذف کرد اما انتظار داشتیم که یارانه خانواده های بیشتری را حذف کند ولی ما به ربیعی نمره قبولی می دهیم.
نماینده مردم رشت در مجلس با بیان اینکه وضعیت بازنشستگان موجب شرمندگی ما مسئولین است، افزود: اگرعملکرد ۴ سال اخیر را با ۸ سال قبل مقایسه کنید می بینید که حقوق بازنشستگان از ۴۵۰ هزار تومان به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.
وی ادامه داد: امروز مددجویان بهزیستی و کمیته امداد راضی تر هستند یا سال ۹۲؟ اما وی یک ضعف اساسی دارد و در معرفی و نمایش کارهای خود با مردم ضعیف بوده است و بیمه همگانی را برای ۱۱ میلیون نفر را با مخالفت سایر مسئولان انجام داد و اگر وقت بیشتری را صرف نمایش کارهایش می کرد درصد کمتری درباره رای اعتماد به وی مردد بودند.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: روند رشد تولید ناخالص داخلی کشور نشان می دهد که در سال ۱۳۹۱ کشور در پایین ترین میزان از رشد اقتصادی قرار گرفت و به عدد منفی ۶٫۷ رسید و در سال ۱۳۹۳ به ۳ درصد و در سال ۱۳۹۵ به بالای ۷ درصد رسیده و مهم آن است که باید توجه کنیم اشتغال پایدار در ارتباط نزدیک با رشد پایداری اقتصادی است یعنی صرفا با رشد اقتصادی در یک سال بتوانیم مسئله اشتغال را حل کنیم، امکان پذیر نیست.
وی افزود: معمولا در دوره های پس از رکود، مسئله بیکاری با کمی تاخیر خود را نشان می دهد که این مسئله را بدتر می کند و اشتغال بطور کلی به تقاضای کل در اقتصاد وابسته است و کاهش شدید درآمدهای نفتی و غیر نفتی درابتدای دولت یازدهم که متاثر از تحریم ها بود منجر به کاهش تقاضای کل شد و نتیجه بدیهی آن است که اشتغال ایجاد نشود.
حسنی خاطر نشان کرد: سرمایه گذاری یکی از مولفه های اصلی در تقاضای اقتصاد است و بر اشتغال تاثیر جدی دارد، در دو دوره نهم و دهم منابع درآمدی بالای کشور بجای اینکه به سرمایه گذاری اختصاص یابد به هزینه های جاری اختصاص پیدا کرد و ۸۰ درصد درآمد دولت در دولت های نهم و نهم به هزینه های جاری اختصاص یافت و از طرفی نمی توانیم امروز سرمایه گذاری کنیم و بلافاصله نتیجه اشتغال زایی را ببنیم.
وی گفت: تاثیر اشتغالی سرمایه گذاری ها زمان می برد و وقتی در دولت نهم و دهم به درستی سرمایه گذاری نشده، بعد از آن اشتغالی نیز ایجاد نشده است و بگذریم از اینکه مطالبات بانکی باقی مانده نشان دهنده آن است که در همان میزان سرمایه گذاری اعلام شده هم منابع به مسیرهای دیگری غیر از تولید رفته است، پس چه چیزی کشت کرده ایم که بخواهیم امروز آنرا درو کنیم؟
نماینده مردم رشت گفت: برای اینکه به درستی بتوانیم ببنیم که در ۴ سال دولت یازدهم چه اتفاقی افتاده می گویم که به عنوان مثال در سال ۸۴ جمعیت شاغل کشور معادل ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بود که در سال ۹۱ به ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسید که یعنی کاهش اشتغال داشته ایم، اما در پایان بهار امسال این میزان به ۲۳ میلیون ۳۰۰ هزار نفر رسیده است.
وی تصریح کرد: ما در سال های اخیر بالای ۶۰۰ هزار نفر اشتغال جدید در کشور داشته ایم و اهمیت آن زمانی آشکار می شود که بدانیم رشد پیوسته جمعیت در سال های گذشته و افزایش در سه سال اخیر اتفاق افتاده است که در سه سال گذشته نرخ مشارکت ۳۷ درصد بود اما امروز نرخ مشارکت بالای ۴۰٫۶ رسیده است یعنی جمعیت آماده به کار ما از ۲۳ میلیون به ۲۶ میلیون ۶۰۰ هزار رسیده است.
وی تصریح کرد: آقای ربیعی برای چهار سال آینده برنامه کاملی ارائه کرده و در این برنامه اشتغال فراگیر و مشارکت همه دستگاه‌ها و بخش خصوصی برنامه خوبی را به تصویب دولت و ستاد اقتصاد مقاومتی رسانده و در این برنامه هم به توسعه برنامه اشتغال هم در سطح ملی و هم به توانمند سازی از طریق افزایش طرح های مانند کارورزی و اموزش مهارتی توجه شده است.
به گزارش ایرنا، معاون امور مجلس رییس جمهوری هفدهم مردادماه نام ۱۷ وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.
طبق ماده ۲۰۵ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، یک هفته پس از معرفی دولت، برای بحث و بررسی خط مشی و اصول کلی برنامه دولت و اخذ رای اعتماد برای هیات وزیران جلسات مجلس به‏ طور متوالی تشکیل می‏‌شود.
از روز گذشته(سه شنبه) بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس شورای اسلامی آغاز شده است. امروز(چهارشنبه) نیز این بررسی ادامه دارد.
دبیر ستاد مبارزه با فساد و ارتقاء سلامت نظام اداری در دولت از ۱۳۷۹تا ۱۳۸۴ ، مشاور اجتماعی رئیس‌جمهور از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴، مسئول اجرایی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مسَول کمیته‌های تبلیغات از ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۴، معاون پارلمانی و حقوقی وزارت اطلاعات از ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۲ ، عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و عضو شوراهای فرماندهی پایگاه تهران، منطقه ۳ کشوری و قرارگاه حمزه سیدالشهداء ، مسئول شاخه کارگری حزب جمهوری اسلامی تا ۱۳۶۰، عضو مؤسس و عضو شورای مرکزی خانه کارگر، عضو مسئول و سردبیر روزنامه کار و کارگر و عضو مؤسس و عضو هیئت امنا مؤسسه آموزش عالی کار از سوابق اجرایی ربیعی در سال های گذشته است.
برنامه ملی فقرزدایی و کاهش نابرابری، برنامه جامع حمایت با تأکید بر کاهش آسیبهای اجتماعی ، برنامه اشتغال فراگیر با تأکید بر مناطق محروم و روستایی، توانمند سازی، مهارت افزایی و توسعه منابع انسانی ، ارتقای امنیت شغلی و صیانت از سرمایه های انسانی و منابع مادی در جامعه کار و تولید با همکاری شرکای اجتماعی، پایدارسازی صندوقهای بازنشستگی، تبدیل بنگاههای اقتصادی وابسته صندوقها به پیشران اقتصاد ملی، توسعه تعاون ، توسعه فرهنگی و اجتماعی نیروی کار از اهم برنامه های وی برای دولت دوازدهم اعلام شده است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
سیام**۹۱۰۳**۱۵۶۱**خبرنگار: حمید شهریاری**انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید