نشست شانگهای زیر سایه سنگین کرونا/ پوتین: کرونا را سیاسی نکنید

به گزارش ایسنا، این نشست با حضور نارندرا مودی، نخست وزیر هند، شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان و سران دیگر کشورهای عضو و ناظر به صورت مجازی برگزار شده است.

جهان کرونایی و مهمترین موضوعات سیاسی، اقتصادی و امنیتی منطقه‌ای و بین‌المللی در دستور کار این نشست قرار دارد.

رئیس جمهوری چین پیشنهاد ایجاد کانال ارتباطی میان کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برای جلوگیری از بیماری‌های عفونی را مطرح کرده است.

ولادیمیر پوتین هم در سخنانی گفت که روسیه آماده همکاری در رابطه با کووید-۱۹ با تمام کشورهاست و با سیاسی شدن این موضوع مخالف است. پوتین همچنین گفت، تمام واکسن‌های روسیه برای مقابله با کووید-۱۹ اثرگذار هستند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در نشست سازمان همکاری شانگهای عنوان کرد، کشورش از ایده تامین دارو و کالاهای ضروری برای کشورهای نیازمند حمایت می کند.

پوتین خاطر نشان کرد، همه واکسن های روسیه علیه کووید ۱۹ موثر هستند.

او تاکید کرد: ما دو واکسن ثبت شده در روسیه داریم و آزمایشها تا کنون تایید کرده اند که این واکسنها ایمن هستند، هیچ عوارضی ندارند و موثر هستند. واکسن سومی هم در دست تولید است. آنها موثر هستند و کسانی که با آنها واکسینه شده و بعدا با افراد مبتلا به کروناویروس تماس پیدا کرده اند خودشان این بیماری را نگرفتند و یا علایمی خفیف نشان دادند.

پوتین خاطر نشان کرد:ما برای همکاری آماده هستیم و پیشنهاد داده ایم که از سیاسی سازی این مساله خودداری کنند با توجه به این حقیقت که مردم سراسر دنیا امروز نیاز به واکسنها دارند. ما آماده همکاری با هر کشوری در جهان هستیم.

پوتین در ادامه گفت، روسیه در زمانی رئیس سازمان همکاری شانگهای است که کشورهای عضو آن با همه گیری کروناویروس مواجه هستند و این وضعیت باعث تغییراتی در دستور کار سازمان شامل تقویت تعامل میان کشورهای عضو آن در حوزه های بهداشت و حفظ جان و سلامت شهروندان شده است.

وی افزود: امروز ما قرار است که برنامه جامع برای سازمان در حوزه مبارزه با همه گیری و همچنین یک بیانیه ویژه در خصوص موضوع کروناویرس تصویب کنیم.

به گفته پوتین، روسیه حدود نیم میلیون کیت برای آزمایشهای کروناویروس و همچنین دستگاه های دماسنج غیرتماسی را برای کشورهای سازمان همکاری شانگهای اعطا کرده است. او تصریح کرد، تیم های پزشکی روسیه به قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان فرستاده شده اند.

چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان از اعضای دائم و ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس عضو ناظر این سازمان هستند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید