نبود قانون برای جلوگیری از کشت غرق آبی موجب هدر رفتن منابع آب می شودرهام پیکری، شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: علاوه بر مصرف زیاد آب از دیگر تبعات زیانبار کشت غرق آبی، کاهش میزان ذخایر آب سفره های زیرزمینی و عدم فروش محصول است.
وی، از کشاورزان خواست بر روی کشت هندوانه سرمایه گذاری نکنند بلکه به کشت محصولاتی مانند کلزا که به آب کمتری نیاز دارد و خرید آن از بهره برداران به صورت تضمینی است، روی آورند.
پیکری، همچنین به کشت جایگزین محصول برنج نیز اشاره کرد و گفت: مقرر شده ۲ کیلوگرم از محصولی بنام ‏کینووا که تولید آمریکاست در منطقه عالیوند شهرستان ممسنی به ‏صورت آزمایشی کشت شود و در صورتیکه نتیجه آن رضایت بخش بود، کشت این نوع محصول به صورت انبوه انجام شود.
فرماندار شهرستان ممسنی، یکی دیگر از دلایل افزایش مصرف آب را پایین بودن قیمت آن دانست و اظهار داشت: هر مترمکعب آب برای دولت ۱۰۰ هزار ریال هزینه دارد در حالی دولت هر متر مکعب از این مایه حیات را در ازای ۲۰ هزار ریال در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.
پیکری، برای مقابله با خشکسالی بر اجرای طرح های آبخیزداری در شهرستان ممسنی تاکید کرد و گفت: امیدواریم با توجه به مزایای آن، مسئولان ذی ربط برای اجرای چنین طرح هایی در این منطقه اهتمام ویژه ای داشته باشند.
وی بیان داشت: قرار است با همکاری سازمان زمین شناسی استان فارس، طرح مطالعاتی آب های ژرف در عمق یک هزار متری و با اعتبار اولیه ۴۰۰ میلیون ریال در این شهرستان آغاز شود.
شهرستان ممسنی به مرکزیت نورآباد در فاصله ۱۵۸کیلومتری غرب شیراز واقع شده است.
آب های ژرف، آب هایی هستند که در شرایط آب و هوایی متفاوت نسبت به زمان حال، در میان رسوبات و خلل و فرج سنگ ها در اعماق زمین به دام افتاده اندو تماس آنها باجو زمین قطع شده است. این آب ها درچرخه آب شناسی (هیدرولوژیکی) محاسبه نشده اند و یا مدت زمان زیادی برای تکمیل این چرخه نیاز دارند.
۷۳۶۶ /۶۱۱۸
خبرنگار: مریم احمدی ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید