میراث "تلخ" البغدادی برای ساکنان موصل

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز در گزارشی پس از اعلام کشته شدن ابوبکر البغدادی توسط آمریکا، درباره پیامدها و میراث داعش برای اهالی شهر موصل عراق به عنوان زادگاه این گروه تروریستی نوشت:« “فهد قشمو” ۴۸ ساله که در سخنرانی تاریخی بغدادی در مسجد نوری شهر موصل حضور داشت گفت: این مرد ناشناس (بغدادی) که ما پیشتر او را ندیده بودیم به اینجا آمد و به جای امام همیشگی ما سخنرانی کرد.

وی افزود: به مسجد ما آمد که پیش از آن محل صلح بود و او آن را به جهنم تبدیل کرد.

مسجد جامع نوری که قدمت آن ۸۵۰ سال است و افتخار موصل محسوب می‌شد، از زمان شکست داعش در سال ۲۰۱۷ به آوار تبدیل شده است.

اهالی موصل گفتند، البغدادی که در آن روز محاسن بلندی داشت و لباس سیاه بلند بر تن کرده بود و آرام صحبت می‌کرد. پهپادهایی که تحت کنترل محافظان وی که اکثراً جنگجویان خارجی بودند، در این منطقه به پرواز درآمده بودند و خطوط ارتباطی نیز قطع شده بود.

قشمو در این باره می‌گوید که البغدادی به یکباره “خلافت” داعش را اعلام کرد.

در همین راستا، ابو عمران ۶۰ ساله و از اهالی موصل افزود: از همان ابتدا که این مرد وارد مسجد جامع‌مان شد می‌دانستم که با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: در آن زمان به پسرم گفتم که این (مرد) به دنبال مرگ و ویرانی است.

قشمو، که پس از تخریب مغازه‌های لبنیاتی خود در طول جنگ بازپس گیری موصل به عنوان راننده تاکسی کار می‌کند، یکی از چندین فردی بود که رویترز در مورد مسجد نوری با وی صحبت کرده است، جایی که بغدادی تاسیس گروه افراطی خود را اعلام کرد.

آن روز لحظه تاجگذاری دوره تروریسمی بود که برای چندین سال دو کشور عراق و سوریه را فرا گرفت و از سال ۲۰۱۴ تا زمان شکستش در سال ۲۰۱۷ اراضی گسترده‌ای را در این دو کشور به کنترل خود درآورد و موصل نیز مرکز این گروه در عراق بود.

ابو عمران در این باره گفت: به خاطر داعش گرسنه ماندیم، ماه‌ها با آب و آرد سر کردیم و در زیر زمین‌ها پنهان می‌شدیم. چنین زندگی را برای بدترین دشمنم نیز آرزو نمی‌کنم.

موصل که یک منطقه پرجمعیت است و خیابان‌های باریکی دارد که چندین قرن قدمت دارد، اکنون بیشتر آن به آوار تبدیل شده است. خیابان‌های موصل گویای آثار ترس و وحشت اهالی این شهر در دوره تسلط داعش بر این شهر و همچنین طی ۹ ماه نبرد میان عناصر آن با ارتش عراق و ائتلاف بین‌المللی است.

زمانی که البغدادی برای اولین بار اعلام کرد که موصل ملک اوست، برخی از اهالی این شهر از تغییر رهبری آن استقبال کردند. در آن زمان هرج و مرج این شهر را  که اکثر ساکنان آن اهل تسنن هستند فراگرفته بود.

طبق روایت اهالی موصل هویت داعش در همان چند هفته‌ اول اشکار شد و آفتاب جدیدی در موصل طلوع کرد. طبق گفته این افراد، نیروهای امنیتی که برای مدتی با عناصر القاعده در محله‌های این شهر درگیر بودند، این مناطق را ترک کردند و خیابان‌ها تمیز و آرام شده بود، اما طولی نکشید که سربازان داعش قدرتنمایی کردند و جنگجویان خارجی و پلیس دینی این گروه تمامی اقدامات اهالی موصل را زیر نظر می‌گرفتند.

داود عمر داود، مغازه‌دار در موصل در این باره عنوان کرد: “ما را به خاطر سیگار کشیدن کتک زدند و اگر همسرمان بدون روبند از خانه خارج می‌شد یا اگر از تلفن همراه استفاده می‌کردیم ما را ضرب و شتم می‌کردند، بغدادی ما را در شهر خودمان زندانی کرد.”

داعش پس از تحمیل دیدگاه تند و انحرافی خود در مورد قوانین اسلامی و مجازات‌های اعدام و شلاق به سرعت محبوبیت خود را در مناطق تحت کنترلش از دست داد.

داود عمر درباره مرگ بغدادی نیز می‌گوید: بغدادی چه مرده باشد یا زنده، چه فرقی می‌کند؟ این مرد آمد تا همه ما را بکشد.»

انتهای پیام

پاسخی بگذارید