مقام مسئول:عراق، دومین مقصد صادرات ایران تا پایان تیرماه بوده است«سیدحمید حسینی» امروز(پنجشنبه) در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در ماه های گذشته، عراق در رتبه سوم کالاهای صادراتی ایران پس از چین و امارات قرار داشت، اما بررسی آمارهای چهارماه نخست امسال نشان می دهد ۱۵ درصد صادرات کشورمان به عراق انجام شده است.
به گفته این مقام مسئول، مجموع صادرات ایران تا پایان تیرماه امسال ۱۲ میلیارد دلار به ثبت رسیده که بیش از ۲ میلیارد دلار آن به عراق انجام شده و این رقم در همسنجی با پارسال ۶٫۵ درصد افزایش داشته است.
حسینی، دلایل افزایش صادرات جمهوری اسلامی ایران به عراق را شکست نیروهای متخاصم داعش، بهتر شدن اوضاع اقتصادی در عراق و تلاش های انجام شده از سوی ایران عنوان کرد.
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق عمده صادرات ایران به این کشور همسایه را مصالح ساختمانی، سوخت های مایع، محصولات پالایشگاهی و پتروشیمی و مواد غذایی اعلام کرد.
وی افزود: در همین مدت صادرات ایران به کشورهای امارات متحده عربی و ترکیه به ترتیب با ۱۵ و ۶۵ درصد کاهش همراه بوده است.

** همایش بزرگ تجاری ایران و عراق
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در ادامه با اشاره به همایش بزرگ تجاری ایران و عراق که ۲۱ و ۲۲ شهریورماه جاری به میزبانی تهران برگزار می شود، تصریح کرد: این همایش تشریفاتی نیست، بلکه کاملا کاربردی است و کارگروه های مختلفی در این دو روز برگزار خواهد شد؛ به این منظور تصمیم داریم حتی از نمایندگان پارلمان عراق نیز نفراتی را به این همایش بزرگ دعوت کنیم.
حسینی یادآوری کرد: در این همایش عمده تمرکز خود را بر بغدادنشینان، فعالان اقتصادی و تجاری، اتاق های بازرگانی، مقام های دولتی و شرکت های دولتی پایتخت عراق و همچنین افراد بانفوذ این کشور قرار داده ایم تا بتوانیم با آنان روابط مشارکتی ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه سقف روابط تجاری مرزنشینی و پیله وری با عراق در حد مشخص و محدودی است، تاکید کرد: اگر افراد ذی نفوذ عراقی و بویژه بغداد نشینان را در تجارت و منافع دوجانبه ذینفع نکنیم، نمی توانیم امید موفقیت چندانی در بازار بزرگ این کشور داشته باشیم.
حسینی ادامه داد: در این همایش همچنین به دنبال رفع مشکلات موجود و ارائه راهکارهای مناسب تجارت با عراق هستیم که بیشتر با استان های مرزی کشورمان سرو کار دارند.
به گزارش ایرنا، همایش بزرگ تجارت ایران و عراق با هدف ایجاد ارتباطات تجاری B2B و تجلیل از شرکت های پیشتاز تجارت دو کشور در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار می شود.
در این همایش، وزیر امور خارجه، رئیس کل بانک مرکزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون اقتصادی رئیس جمهوری، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق حضور خواهند داشت .
همچنین هیات هایی از بانک مرکزی، بیمه مرکزی و بانک ها، بازرگانی و صنعت (مواد غذایی، مصالح ساختمانی، دارو، انرژی، خودرو)، خدمات فنی و مهندسی، گمرک، استاندارد و بهداشت کشور عراق در این همایش شرکت می کنند.
تحلیل شرایط سیاسی و امنیتی جدید عراق و تاثیر آن بر الزامات قانونی ورود کالا به این کشور، وضعیت کشورهای رقیب، معرفی قابلیت های صادراتی ایران به عراق، راهکارهای عملی تعامل با این کشور، شناسایی و ایجاد ارتباط نهادینه با ساختارهای تجاری عراق از جمله بانک مرکزی، بانک ها، اتحادیه های بازرگانی، اداره ثبت شرکت ها، وزارتخانه های تجارت، صنایع، راه، برق، بهداشت، استاندارد و گمرکات عراق از جمله محورهای این همایش است.
بازرگانی عراق شامل (فرهنگ مذاکرات، عقد قرارداد، رویه های گمرکی، بازرسی، حمل و سایر مدارک بازرگانی) و آشنایی با چگونگی حل مشکلات نقل و انتقال پولی و بانکی و ضمانتنامه های بانکی بین دو کشور، سایر محورهای این همایش خواهد بود.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** ۳۰۶۵ ** خبرنگار: محمد ملک دار ** انتشار:تواناانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید