"مقامات کاخ سفید در جریان کودتای برنامه‌ریزی شده در ونزوئلا بودند"

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، “جوردن گودرئو”، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت امنیتی “سیلور کورپ” آمریک ادعاهای مشابهی را نیز در شکایتی که علیه “خوآن خوزه رندون”، مشاور سیاسی که ادعا می‌شود با خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا کار می‌کند، مطرح کرده است؛ فردی که ظاهرا جزو افرادی بود که از سوی شرکت امنیتی “سیلور کورپ” برای ربودن نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا استخدام شده بود.

گودرئو در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه “میامی هرالد” مدعی شد: من با دو تن از مقامات دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره برنامه‌ها برای سرنگونی مادورو و مسلح کردن “تبعیدی‌های” ونزوئلایی برای همین منظور صحبت کرده بودم و می‌توانم اطمینان دهم که عالی‌رتبه‌ترین مقامات در آمریکا از این ابتکارعمل حمایت کردند.

“اندرو هورن”، یکی از معاونین سابق مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا که در حال حاضر در دفتر مدیر اطلاعات ملی کار می‌کند و “جیسون بیردزلی”، یکی از مشاوران در وزارت امور کهنه‌سربازان آمریکا از جمله افرادی بودند که گودرئو به نام آنها اشاره کرد.

به علاوه، یکی از افرادی که تامین مالی این کودتا را بر عهده داشت، وارث خانواده پنیر سازی کرافت، روئن کرافت است که در گفت‌وگویی با گودرئو ادعا کرد که درباره این برنامه‌ها با شخص مایک پنس صحبت کرده بود.

گودرئو در شکایت علیه خوآن خوزه رندون گفت: به گفته کرافت، مایک پنس گفته بود که به این پروژه بشدت علاقه دارد و به محض موفقیت این پروژه، تمامی درها باز خواهد شد.

وی در ادامه ادعا کرد: من چندین بار با اندرو هورن دیدار کرده و درباره این کودتای ونزوئلا صحبت کردم. هورن به من اطمینان داد که مجوزهای لازم از سوی دولت آمریکا برای خریداری تسلیحات برای انجام این عملیات به زودی صادر می‌شود. او ادعا کرد که من قادر خواهم بود تا درباره این موضوع با شخص دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز مذاکره کنم.

به گفته گودرئو، وی تصمیم گرفت تا این افشاگری‌ها درباره مشارکت ادعاشده دولت آمریکا در این کودتا انجام دهد چرا که احساس می‌کند در این بین قربانی شده است چرا که اف‌بی‌ای در حال حاضر درصدد بازداشت وی در ارتباط با مشارکتش در کودتای ونزوئلاست.

توطئه برای ربودن مادورو و سرنگونی دولتش و روی کار آوردن گوآیدو کمی پس از آنکه مجریان آن توسط نیروهای ونزوئلایی در تاریخ سه مه در سال ۲۰۱۹ میلادی دستگیر شدند، افشا شد. مجریان این طرح گروهی از ونزوئلایی‌ها و کلمبیایی‌ها به رهبری دو پرسنل نظامی سابق آمریکا و دو تن از اعضای شرکت امنیتی “سیلور کورپ” یعنی لوک دنمن و ایرن بری بودند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید