معترضان هنگ‌کنگی در جشن ملی چین، سیاه‌پوش شدند

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، همزمان با برقراری تمهیدات شدید امنیتی در هنگ‌کنگ، هزاران نفر در مناطق مختلف این منطقه که تحت قیومیت چین، قلمرویی نیمه‌مختار به شمار می‌رود، به تجمع پرداختند. امروز دست کم ۱۱ مورد از ایستگاه‌های مترو بسته بود و در حوالی دفاتر دولتی، پلیس به صورت آماده‌باش حضور داشت.

لی چئوک-یان، یکی از فعالان معترض می‌گوید: “امروز ما بیرون آمده‌ایم تا به حزب کمونیست بگوییم مردم هنگ‌کنگ چیزی برای جشن گرفتن ندارند. ما عزای آن را داریم که طی ۷۰ سال حکمرانی حزب کمونیست، حقوق دموکراتیک مردم در هنگ‌کنگ و چین مورد انکار قرار گرفته است. ما به مبارزه ادامه خواهیم داد”.

باب وُنگ ۴۰ ساله که با پوششی مشکی به اعترضات امروز پیوسته بود، می‌گوید این پوشش نشان‌دهنده “سوگواری جهت مرگ آینده هنگ‌کنگ” است.

یکی دیگر از معترضان به نام یِوُن نگ، با اظهار خشم از دستگیری جوانان معترض طی این اعتراضات، می‌گوید: “ما روز ملی را جشن نمی‌گیریم”.

انجمن مجازی LIHKG که همواره مورد استفاده معترضان قرار داشته است، امروز از دسترس خارج بود و به باور برخی، جهت جلوگیری از ایجاد ارتباط، مورد هک قرار گرفته بود.

صبح امروز پلیس با توسل به اسپری فلفل، درگیری مختصر میان حامیان پکن و گروهی کوچک از تظاهرکنندگان ضد دولتی را پایان داد. مقامات هنگ‌کنگ، اخیرا از عدم برگزاری مراسم آتش‌بازی در روز اول اکتبر خبر دادند و به جای آن، مراسمی با ابعاد کوچکتر برگزار شد.

متئو چئونگ، وزیر ارشد هنگ‌کنگ، امروز طی مراسمی به صدها مهمان حاضر گفت، چهره هنگ‌کنگ در پی اقدامات خشونت‌آمیز معترضان، “غیر قابل شناسایی” شده است. کری لام، رئیس‌ اجرایی هنگ‌کنگ، برای شرکت در مراسم جشن‌های ملی، به پکن سفر کرده است.

چئونگ ابراز داشته که پکن، از چارچوب “یک کشور، دو سیستم” کاملا حمایت می‌کند؛ این چارچوب به مردم هنگ‌کنگ آزادی‌هایی اعطا می‌کند که در سرزمین اصلی چین به چشم نمی‌خورد.

تظاهرات هنگ‌کنگ که حال وارد چهارمین ماه خود شده، نخست در اعتراض به لایحه “استرداد” شکل گرفت؛ مخالفان این لایحه، آن را تضعیف چارچوب مذکور توسط چین خوانده‌اند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید