مطالبات زائران و گوش شنوای مسئولانبه گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی حج؛ حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسکر و حمید محمدی معاون وزیر و رییس سازمان حج و زیارت که از روزهای نخست آغاز عملیات حج در سرزمین وحی بسر می برند و لحظه به لحظه امور حجاج کشورمان را پیگیری می کنند؛ این روزها با پایان مناسک حج و آغاز بازگشت زایران ؛ همچنان درصدد بررسی مسائل و مشکلات احتمالی و رفع آن هستند.
حجت الاسلام قاضی عسکر و محمدی روز یکشنبه در ادامه بازدیدهای روزانه خود از کاروان های زایران کشورمان در مکه مکرمه ؛ به صورت سرزده به هتل ‘ کنزی الجوار ‘ که هم اکنون بیش از ۱۲۰۰ زایر ایرانی را در خود جای داده است ؛ رفتند تا در فضایی گرم و صمیمی پای صحبت های زایران کشورمان بنشینند.
یکی از نکاتی که بارها از زبان مسئولان حوزه حج و زیارت و به ویژه حجت الاسلام قاضی عسکر سرپرست زایران کشورمان مطرح شده است ؛ تلاش همه عوامل ستاد و اجرایی و بعثه مقام معظم رهبری برای رسیدگی مطلوب تر به زایران کشورمان است و طبیعی است مدیریت ۸۶ هزار و ۳۰۰ زایر با سلایق و سنین و مطالبات و درخواست های مختلف ؛ کاری سخت و پیچیده و درعین حال شیرین و لذت بخش است.
سخت و پیچیده به این دلیل که به گفته قاضی عسکر مدیریت حج یک مدیریت مشارکتی ، بحران و پیچیده است و شیرین و لذت بخش از اینکه همه تلاش ها معطوف به لبخند رضایت افرادی می شود که مهمان دعوت شده خداوند متعال هستند و چه لذتی بالاتر از خدمت به ضیوف الرحمن.
یکی از عرصه های مهم خدمتگزاری به زایران در حوزه پزشکی و درمان است و باتوجه به اینکه امسال بیش از دو هزار حاجی بالای ۸۰ سال به حج مشرف شده اند ؛ طبیعی است که نظارت ها می بایست بیشتر و دقیق تر باشد تا زایران با کمترین مشکل روبرو شوند.
هرچند امسال بالغ بر ۵۷۰ نفر تیم پزشکی شامل ؛ پزشک عمومی ؛ پزشک متخصص ؛ پزشک زنان ؛ متخصصین آزمایشگاه و داروخانه و …در خدمت زایران هستند اما به نظر می رسد زایران کشورمان انتظارات بیشتری از خدمتگزاران خود در این حوزه دارند.
بخش عمده ای از مطالبات زایران کشورمان در هتل ‘‌کنزی الجوار ‘‌ که از استانهای تهران ؛ خراسان رضوی و کرمان هستند ؛ به دریافت خدمات پزشکی معطوف بود و بسیاری ارایه خدمات بهتر و مطلوب تر پزشکی را خواستار بودند.
امسال با هماهنگی و پیگیری های انجام شده ؛ حدود ۶۰ تن انواع دارو و وسائل و تجهیزات پزشکی به سرزمین وحی ارسال شد ؛ اما با اینحال برخی از زایران در آنچه که تجویز داروی اندک از سوی پزشکان مطرح کردند ؛ گلایه مند بودند.
حجت الاسلام قاضی عسکر و آقای محمدی رییس سازمان حج و زیارت در این بازدید در دیدارهای چهره به چهره ؛ پای صحبت زایران نشستند ؛ به برخی از انتقادات زایران پاسخ دادند و برخی موارد را نیز دستور پیگیری دادند.
هرچند ویروس سرماخوردگی برای کسانیکه به حج مشرف شده اند ؛ تقریبا یک بیماری عادی است و پزشکان از طرق مختلف دستورهای بهداشتی را برای جلوگیری و پیشگیری مطرح کرده اند ؛ اما به نظرمی رسد زائران ‌انتظارات بیشتری از مسئولان مربوطه دراین حوزه داشتند.
پس از طرح مسائل و مشکلات درمانی که با پاسخ های نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج کشورمان تقریبا بسیاری از زایران قانع شدند ؛ پیشنهادات متنوع درباره مسائل مختلف از سوی برخی زایران مطرح شد.
جعفری ثمری اقوام ‘ از زایران استان تهران با ابراز رضایت از بازگشایی دوباره مسیر حج و تقدیر و تشکر از زحمات دست اندرکاران این امر ؛ به حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر گفت : پیشنهاد می کنم هر فرزندی را که از هم اکنون متولد می شود یک حساب حج برای او بازکنند و در واقع افراد از بدو تولد در نوبت حج قرار گیرند.
قاضی عسکر در پاسخ به پیشنهاد یکی از زایران که از افزایش جمعیت زایران کشورمان به دلیل فشردگی و ازدحام جمعیت در هتل ها و چادرهای سرزمین منا و عرفات گلایه مند بود ؛ گفت: با توجه به ثبت نام و انتظار بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ؛ پیش بینی می شود ؛ اعزام همه افرادی که در سالهای قبل ثبت نام کرده اند ؛ نزدیک به دو دهه طول بکشد و چنانچه این سهمیه به هر دلیل کاهش یابد ؛ مدت زمان انتظار به حج طولانی تر خواهد شد و این درحالی است که مردم بی صبرانه مشتاق انجام این سفر در اولین فرصت ممکن هستند .
‘ محمد زاده یزدان پرست ‘ از زایران اعزامی از استان خراسان رضوی درخواستی از نوع کسب معارف و آشنایی با تاریخ اسلام داشت و از سرپرست زایران کشورمان درخواست کرد تا روحانیون کاروان ها بیشتر با زایران درباره مسائل حج و تاریخ اسلام و اماکن مقدسه در مکه و مدینه جلسات توجیهی داشته باشند.
درخواست این زایران کشورمان ؛ بیانگر سطح بینش آندسته از زایرانی است که تشنه کسب معارف اهل بیت و حقایق دین مبین اسلام است و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از او خواست تا درخواست های خود را برای پیگیری دقیق تر و بهتر مکتوب نماید.
برخی از زایران نیز پرسش هایی درباره هزینه سفر حج و سود بانکی و… مطرح کردند که نماینده ولی فقیه در جواب گفت : همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید کرده اند در بحث حج تمتع ؛ انتفاع مطرح نیست و همه تلاش ها دریافت هزینه تمام شده از زایران است.
وی گفت : حتی پس از عملیات حج ؛ کارگروه های تخصصی ؛ نسبت به هزینه های دریافت شده از سوی زایران بررسی لازم را انجام می دهند و چنانچه حقی از زایری ضایع شده باشد ؛ حتما مبالغ اضافه و یا جبران هزینه ها به حساب زایران برگردانده خواهد شد .
سرپرست حجاج کشورمان درعین حال گفت یکسری از مسائل و مشکلاتی که زایران درباره فضای اسکان در ایام تشریق در سرزمین منا و عرفات مطرح می کنند و یا سرانه هر زایر در هتل ها ؛ مسائلی است که از سوی کشور میزبان به عنوان مقررات اعلام شده است و امیدواریم در مذاکرات سالهای آتی ؛ شرایط بهتری فراهم شود.
زایر دیگری از میان جمعیت خود را به آقای قاضی عسکر رساند و از راه اندازی سفر عمره سئوال کرد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ؛ برقراری عمره را منوط به انجام توافقات دوکشور در حج تمتع و تصمیم گیری درمذاکرات آتی دانست و ابراز امیدواری کرد حج امسال زمینه عمره را نیز فراهم کرده باشد.
سرپرست زایران کشورمان در پاسخ به برخی مطالبات و انتظارات زایران از خدمتگزاران خود در حوزه حج و زیارت گفت که کمیته های کارشناسی پیشنهادات مکتوب زایران را در کارگروههای تخصصی بررسی می کنند و انتظار داریم زایران پیشنهادات خود را برای برگزاری حجی مطلوب به صورت مکتوب برای خدمتگزاران خود ارسال نمایند.
‘ ناصر کاظمی’ از زایران استان تهران نیز طرح مکتوبی را با عنوان ‘ هزارنکته طلایی حج ۹۶ ‘‌ تقدیم نماینده ولی فقیه کرد و ایشان این طرح را برای بررسی بیشتری به مشاور خویش ارجاع داد.
اما همه این دیدار به طرح انتظارات و مطالبات زایران سپری نشد ؛ بسیاری از زایران نیز از برقراری حج امسال به عنوان یک اقدام مهم یاد کرده و گفتند برخی کاستی ها که طبیعی هم هست ؛ باعث نخواهد شد قدردان زحمات خدمتگزاران ضیوف الرحمن در دو مجموعه بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت نباشند.
علی احمد صفایی از زایران استان تهران که ۷۰ سال از عمر او سپری شده بود ؛ با صدای بلند در بین جمعیت گفت : من نمی توانم حال معنوی خویش را توصیف کنم . خداوند ما را خیلی دوست داشته که به این سفر دعوت کرده است .
وی گفت : برای همگان واضح است که امسال اگر پیگیری های نماینده ولی فقیه نبود ؛ حج انجام نمی شد و ما ممنون زحمات عزیزان حوزه حج و زیارت هستیم.
خانم رفیعی از زایران استان خراسان رضوی شهرستان مشهد نیز برخی انتظارات زایران در ایام تشریق را مطرح کرد و در عین حال گفت : ‘‌ ۱۴ سال چشم انتظار این سفر بودم و امروز از اینکه موفق به انجام حجی مطلوب شدم ؛ بسیار خرسندم’
برنامه بازدید که حدود ۲ ساعت به طول انجامید ؛ به پایان رسیده بود و حالا نوبت درخواست شماری از بانوان زایر بود که در لابی هتل حضور داشتند.
آنها ضمن تقدیر و تشکر از زحمات همه خدمتگزاران حج ؛ از نماینده ولی فقیه درخواستی را مطرح کردند که اکثر زایران در دید و بازدیدهای مسئولان مطرح می کنند ؛‌ دیدار با مقام معظم رهبری .
سخن آخرآنکه به نظر نگارنده ؛ بسیاری از پیشنهادات و گلایه مندی ها ناشی از عدم اطلاع رسانی درست مسائل حوزه حج به زایران است و به نظر می رسد متولیان حوزه آموزش می بایست از ماهها قبل از اعزام زایران ؛ آنان را با فضای حج به لحاظ مسائل و مشکلاتی که همه حجاج از همه کشورها با آنها مواجه هستند ؛ اشنا نمایند تا انتظارات و مطالبات در چارچوب مقدورات و امکانات کشور میزبان قابل طرح باشد.
شبک**۱۹۸۳**۱۳۹۲**خبرنگار: حسین نوروزیان**انتشار: ابوالفضل باباییانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید