ماهاتیر محمد: فلسطینی‌ها و حامیانشان باید استراتژی مناسبی برای پیروزی داشته باشند

به گزارش ایسنا، ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی در مصاحبه با روزنامه القدس العربی گفت: فلسطینی‌ها به طور خاص و مخالفان سیاست اسرائیل به طور کلی استراتژی برای پیروزی ندارند و هیچ چیز ملموسی را ارائه نمی‌کنند. گاهش خشمشان را با انجام کارهایی نشان می‌دهند که هیچ فایده‌ای برای رهایی‌شان از این وضعیت ندارد. من معتقدم که اکنون زمان آن رسیده که همگی بنشینیم و استراتژی را ایجاد کنیم که فلسطینی‌ها بتوانند به وطنشان و کشور مستقلشان بازگردند.

وی افزود: اینکه یک نفر برود و خودش را منفجر کند تا عده‌ای را بکشد چیزی را حل نمی‌کند. برای پیروزی در جنگ باید استراتژی مناسبی داشته باشند. اگر بخواهم به فلسطینی‌ها نصیحتی کنم اولین نصیحتم این است که باید متحد باشند و بعد یک طرح متحد داشته باشند. در آن زمان امیدی وجود دارد.

ماهاتیر محمد درباره بحران کشمیر گفت: من با نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند دیدار کردم و او هم همین عقیده را داشت که دشوارهایی در مذاکره با پاکستان و بنگلادش وجود دارد.

وی گفت: من به نارندا مودی گفتم که هند مهارت زیادی در مذاکرات دارد و در حل بسیاری از بحران‌ها نقش داشته است پس چرا از این مهارت برای مذاکره به جای حمله به کشمیر استفاده نمی‌کند.

محمد گفت که هیچ‌گونه میانجیگری را به او پیشنهاد نداده اما او را تشویق کرده که مذاکراتی را درباره کشمیر شروع کند.

وی درباره اینکه آیا مالزی ایران را تحریم می‌کند، گفت: ما به تحریم‌های اقتصادی ایمان نداریم و روابطمان با ایران خوب است اما به ما گفته شد که اگر روابط تجاری با ایران داشته باشیم مجازات خواهیم شد. ما روابط تجاری با بسیاری از کشورها از جمله آمریکا داریم و اگر روابط تجاری‌مان با ایران ادامه داشته باشد بسیاری از معاملات بانکی‌مان لغو می‌شود. برای همین ما مجبوریم منافع خود را حفظ کنیم و هیچ چاره‌ای جز اجرای تحریم ها نداریم هرچند که با این موضوع مخالفیم.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید