لزوم چاره اندیشی برای صدور محصولات کشاورزی مازاد بر مصرف خراسان رضویبه گزارش ایرنا محمدمهدی مروج الشریعه چهارشنبه شب در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی دام و طیور در محل نمایشگاه بین المللی مشهد در جمع خبرنگاران افزود: هم اینک سالانه ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ در خراسان رضوی تولید می شود که ۶۰ هزار تن آن مصرف شده و باقی آن مازاد است.
وی بیان کرد: رقابت جهانی دارای دو مولفه کیفیت و قیمت است لذا باید کلیه فرآیند تغذیه، تجهیزات و تولیدات به گونه ای باشد که محصول در عرصه جهانی با این دو مولفه قابل رقابت با تولیدات روز دنیا باشد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان رضوی بیان کرد: برگزاری نمایشگاه های تخصصی برای بخشهای مختلف صنعت از جمله صنعت دام و طیور با طیفی وسیع و گستره ارزشمندی که در زنجیره طراحی، تولید، بازاریابی، مصرف محصول و صادرات دارد، موجب معرفی این توانمندی ها در بخشهای مختلف است.
مروج الشریعه گفت: این نوع نمایشگاه ها باعث می شود تولیدکنندگان با نوآوری های روز آشنا شوند و این بهترین دستاورد برای متولیان نمایشگاهی است که در طول سال با برنامه ریزی و تکیه بر صنایع و مزیت های استان، نمایشگاه هایی را در رسته های مختلف تولیدی برگزار می کنند.
وی اظهار کرد: خوشبختانه در سیزدهمین نمایشگاه دام و طیور مشهد، فناوری های روز در بخش تولید، به روز کردن تجهیزات تولید و یک سری آمادگی ها برای تامین زیرساخت های صادراتی به چشم می خورد که امید است این شرایط توسعه یابد.

*شالی کاری در حاشیه رودخانه های مرزی برای پنج سال
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در حاشیه این نمایشگاه به خبرنگاران گفت: طبق مذاکراتی که با وزیر جهاد کشاورزی انجام گرفت، برای جلوگیری از خروج آب های مرزی، درخواست مجوز برای کشت شالی در حاشیه رودخانه ها شده است.
مجتبی مزروعی افزود: وزارت جهاد کشاورزی مجوز شالی کاری در حاشیه رودخانه های مرزی برای مدت پنج سال را به این استان داد تا مزارع شالی تحت پوشش بیمه قرار گیرند و مشمول تسهیلات مکانیزاسیون شوند.
وی بیان کرد: در سیل اخیر به شالی کاری های حاشیه رودخانه های مرزی خسارت وارد شد که اقدامات لازم برای جبران این خسارت در حال انجام است.
وی اظهار کرد: در سیل اخیر حدود ۳۷۰ میلیارد ریال به مزارع و باغ های استان خسارت وارد شد و منابع آبی، کانال های انتقال آب و تاسیسات آبیاری و آبرسانی نیز خسارت قابل توجهی دیدند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: کار بازسازی بندهای انحرافی و کانال های انتقال آبی که در سیل خسارت دیدند، در استان آغاز شده است.
وی در خصوص قیمت مرغ و تخم مرغ نیز گفت: قیمت این اقلام در استان که به سبب بروز آنفلوآنزای مرغی بالا رفته بود، کنترل شده و اکنون قیمت هر کیلو تخم مرغ ۵۴ هزار ریال و قیمت هر کیلو مرغ ۷۱ هزار ریال است.
سیزدهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و آبزیان تا ۲۸ مرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی مشهد برای بازدید عموم دایر است.
۷۴۸۹/۵۱۳۲
خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید