لزوم همکاری وزارت نفت با کمیسیون انرژی برای تکمیل اساسنامه سه شرکت/ لزوم توسعه سوآپ نفتیبه گزارش ایرنا، فریدون حسنوند در نشست روز یکشنبه کمیسیون انرژی مجلس با حضور وزیر پیشنهادی نفت گفت: طی این دو سال و نیم گذشته، درباره الگوی قراردادها و قرارداد با توتال دوران سختی پشت سر گذاشته و حواشی زیادی پیرامون آن ایجاد شد، که همفکری و اطلاع‌رسانی به موقع و هماهنگی پیش از انعقاد می‌تواند بسیاری از افراد را در کنار مجموعه وزارت نفت قرار دهد.

** امروز می‌توان از سرمایه‌های اندک مردم در بخش صنعت نفت استفاده کرد
نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در گذشته در سدسازی و ساخت نیروگاه از پول‌های اندک مردم استفاده می‌شد، افزود: امروز نیز می‌توان از سرمایه‌های اندک مردم در بخش صنعت نفت استفاده کرد؛ البته در گذشته بحث‌هایی درباره راه‌اندازی بانک نفتی مطرح شده بود که می‌تواند در این دوره بررسی شده و سرمایه‌های اندک مردم را برای سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز جمع آوری کند.
وی ادامه داد: سوآپ نفتی یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن پرداخته شود؛ البته طی روزهای اخیر سوآپ از کشورهای آسیای میانه راه اندازی شده که به توسعه بیشتر نیاز دارد.

** لزوم تعیین کمیته‌ای برای ایفای تکالیف قانونی وزارت نفت در برنامه ششم توسعه
حسنوند یادآور شد: هر دولتی برای اجرای سیاست‌های خود باید افراد همفکر و همسو انتخاب کند؛ اما می‌توان از افراد متخصص و کارشناس که شاید از لحاظ سیاسی با دولت هماهنگ نیستند، نیز استفاده کرد.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس بر لزوم تعیین کمیته‌ای برای ایفای تکالیف قانونی وزارت نفت در برنامه ششم توسعه و قوانین بالادستی تأکید کرد.

** ابهام در برخی واگذاری‌ها در وزارت نفت
حسنوند با اشاره به اینکه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در حال تدوین سه اساسنامه در حوزه وزارت نفت است، افزود: کمیسیون تکلیف کرده که تا پایان دوره این سه اساسنامه به هیأت رئیسه ارسال شود؛ لذا وزارت نفت باید کمک کند که سریع‌تر این اساسنامه ها تکمیل شود.
به گزارش خانه ملت، رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه در برخی واگذاری‌ها ابهام وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر مشخص نیست که پالایشگاه ستاره خلیج فارس وابسته به کدام نهاد است.

سیام** ۳۰۶۱** شبس ۱۵۷۴ ** تنظیم: میترا بلندقامتی ** انتشار دهنده: محسن تهوریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید