لاوروف: حل مشکلات شبه‌جزیره کره باید از حرف به عمل تبدیل شود

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری یونهاپ گفت: مسکو همیشه از ادامه روند مذاکرات مشترک برای حل کل مشکلات از جمله مسائل اتمی در شبه‌جزیره کره حمایت کرده است.

وی افزود: روسیه از تلاش‌های پیونگ‌یانگ، سئول و واشنگتن برای عادی‌سازی روابط دو کره و آمریکا-کره‌شمالی حمایت کرده و به شرکا در تلاش‌های سازنده‌شان کمک کرده است. طی سال‌های گذشته تلاش‌های بسیاری صورت گرفته از جمله بیانیه مشترک رهبران کره‌شمالی و آمریکا در سنگاپور و اطلاعیه‌های پانمونجوم و پیونگ‌یانگ از سوی مون جائه-این رئیس جمهوری کره‌جنوبی و کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی.

لاوروف تاکید کرد: متاسفانه هنگامی که بحث به تبدیل حرف‌های آنها به عمل رسید، مشخص شد که طرفین برای این کار آماده نیستند. این امر باعث از بین رفتن تمایل و علاقه در مذاکرات متعاقب شد.

وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت: ما به ترغیب شرکایمان برای اتخاذ گام‌های کوچک اما واقعی برای نزدیک شدن به یکدیگر ادامه می‌دهیم. ما متقاعد شده‌ایم که کره‌شمالی و کره‌جنوبی همچون آمریکا و کره‌شمالی باید بر عادی‌سازی روابط دوجانبه و تقویت اعتماد متقابل به جای تلاش برای حل کل مشکلات دیرینه این منطقه یک بار برای همیشه تمرکز کنند.

به گفته لاوروف، کره‌شمالی و کره‌جنوبی با کمک سازمان ملل باید به مساله حل سیاسی بحران شبه‌جزیره کره رسیدگی کنند.

وی افزود: در سال ۲۰۱۷ میلادی، روسیه و چین نقشه راهی برای حل بحران شبه‌جزیره کره ارائه کردند. علی‌رغم تمامی مشکلات مشخص، طرفین به سومین مرحله از اجرای این سند یعنی ازسرگیری همکاری‌های چندجانبه برای حل کل مشکلات شبه‌جزیره کره دست یافتند. با این منطق، ما در سال ۲۰۱۹ میلادی ایجاد یک برنامه اقدام مناسب را آغاز کردیم؛ برنامه اقدامی که در آن تلاش داشتیم نقشه اقدامات مشترک آتی میان دو کره در حوزه‌های نظامی، سیاسی، اقتصادی و بشردوستانه را مشخص کنیم.

لاوروف در ادامه گفت: این اقدامات مشترک ممکن است به طور موازی به منظور پیشرفت در حل مشکلات مشخص بدون آنکه بخواهیم آنها را به یکدیگر پیوند دهیم، صورت گیرند اما احتمالا نیازمند سازماندهی کار در قالب‌های مختلف است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید