لاوروف: به رزمایش‌های ناتو واکنش نشان می‌دهیم

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه دولتی این کشور موسوم به “روسیسکایا گازِتا” گفت: نمی‌توان این عملیات را که نگرانی بسیاری را بر می‌انگیزد، نادیده گرفت. اما ما به شکلی پاسخ خواهیم داد که منجر به خطرات ناخواسته نشود. ناتو به بهانه عضویت در اتحادیه اروپا توسط کشورهای بی‌طرف مانند فنلاند و سوئد به این رزمایش‌های مشترک کشیده شده است.


رزمایش ناتو قرار است در ماه آوریل برگزار شود و در آن علاوه بر یگان‌های نظامی مستقر در اروپا، بیش از ۲۰ هزار نظامی آمریکایی و بیش از ۳۰ هزار واحد تجهیزات آمریکایی مشارکت خواهند داشت.


لاوروف در ادامه گفت: در مجموع بیش از ۴۰ هزار تن در این رزمایش مشارکت می‌کنند.


وی ادامه داد: با وجودی که به دلیل وجود مراکز نظامی و تسلیحاتی تمام منطقه کاملا اشباع شده و پیشروی ناتو به سمت شرق مشکلات بسیار خطرناکی در زمینه ثبات استراتژیک اروپا ممکن است به وجود ‌آورد اما همچنان این سازمان به ادغام با اتحادیه اروپا ادامه می‌دهد.


منابع رسانه‌ای پیش از این اعلام کردند: آمریکا بهار سال ۲۰۲۰ رزمایش‌های گسترده‌ای در اروپا برگزار خواهد کرد و در جریان آن ۲۰ هزار نظامی از طریق اقیانوس اطلس در بزرگترین عملیات استقرار مجدد نیروها از طریق اقیانوس طی ۲۵ سال اخیر منتقل خواهند شد.


همچنین وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: کشورش از سرگیری گفت‌وگوی نظامی برای کاهش تنش در منطقه را به سوئد پیشنهاد داده است.


وی پس از دیدار با همتای سوئدی خود گفت: به دعوت سوئد یگ گفت‌وگوی مبتنی بر اعتماد و آزاد میان نظامیان را برقرار کردیم. همان اقدامی که سه سال پیش در فنلاند اجرایی کردیم و همکاران سوئدی ما وعده کردند که درباره این پیشنهاد فکر می‌کنند. امیدوارم این مذاکرات را ادامه دهیم.


لاوروف افزود: مطمئنا تهدیدها و خطرات افزایش می‌یابد و ما ارزیابی خود را از برنامه های بی‌سابقه ناتو برای پیشروی به سمت مرزهایمان و خروج کشورهای بی‌طرف مانند سوئد و فنلاند از رزمایش‌های نظامی با ناتو اعلام کردیم.


انتهای پیام

پاسخی بگذارید