عید غدیرخم؛ تداوم خط نبوت و حقانیت ولایتپیک وحی در ۱۸ ذیحجه سال دهم هجرت بر حضرت محمد(ص) ‌نازل شد و پیام آورد که «ای رسول آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده به گوش مردم برسان و اگر چنین نکنی رسالت او را ابلاغ نکرده ای و خدا تو را از گزند مردمان حفظ خواهد کرد.» و اینگونه پیامبر اسلام(ص) به همراهان خویش دستور توقف دادند و با قرار گرفتن بر منبری از جهاز شتران رو به مردم فرمودند: «من ۲ چیز گرانبها در میان شما می گذارم یکی کتاب خداست و دیگری اهل بیتم هستند. مردم، بر آنان پیشی نگیرید و از آنان عقب نمانید.»

آنگاه دست علی(ع) را در دست خویش گرفتند و سپس فرمودند: «خداوند مولای من و من مولای مومنان هستم و بر آنها از خودشان سزاوارترم ای مردم هر کس که من مولا و رهبر اویم این علی هم مولا و رهبر اوست» و این جمله را سه بار تکرار کردند. سپس گفتند: «لازم است حاضران این خبر را به غایبان برسانند.»

اینگونه امام علی(ع) برای جانشینی پیامبر(ص) برگزیده شد. غدیر عصاره و نتیجه خلقت و چکیده تمام دین های الهی و خلاصه مکتب وحی است و تنها یک واقعه‌ای تاریخی نیست. این نام مقدس، عنوان عقیده و پایه دین اسلام به شمار می رود. غدیر ثمره نبوت، میوه رسالت و تعیین کننده خط‌ مشی مسلمانان محسوب می شود و بدون شک این واقعه، نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت عید سعید غدیرخم به گفت وگو با حجت الاسلام «سیدرضا اکرمی» مشاور عالی وزیر کشور در امور روحانیت و عضو جامعه روحانیت مبارز پرداخته است.

حجت الاسلام اکرمی با اشاره به جایگاه غدیر در روایت های اسلامی، گفت: مساله غدیر از مسایل مهم جهان اسلام است زیرا زمینه ساز تداوم رسالت و تحقق بخش هدف های پیامبر(ص) در زمینه معنوی و اجتماعی محسوب می شود. غدیر روزی بود که پیامبر اکرم(ص) مسلمانان را در مسیر مکه در سرزمینی به نام غدیر فراخواندند و ولایت حضرت علی(ع) را سبب تداوم و بقای اسلام معرفی کردند. در روایت های اسلامی از عید غدیر به عنوان عید اکبر و بزرگترین عید اسلامی یاد شده است. هنگامی که حضرت نوح(ع) به پیامبری رسید دین خود را بر مردم عرضه داشت و فرمود:«خداوند شما را به این دین فرا خوانده است اما بدانید که بعد از من پیامبری خواهد آمد که آیین او کامل تر است، پس به او بگروید و آگاه باشید که کامل ترین دین، نزد آخرین فرستاده خداست.» همین طور دیگر پیامبران پیشین نیز وعده به کامل ترین دین دادند. غدیر خم عید بزرگ ولایت به شمار می رود که در آن روز اسلام کامل شد و مشرکان به طور کامل ناامید شدند.

مشاور عالی وزیر کشور در امور روحانیت با بیان اینکه در کدام آیه قرآن کریم به واقعه غدیر خم اشاره دارد، اظهار داشت: خداوند متعال در سوره مبارکه مائده رویداد غدیر را چنین بیان می کند:«امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانیدم و اسلام را برای شما به عنوان‏ آیینی برگزیدم و هر فردی دچار گرسنگی شود، بی‏آنکه به گناه متمایل باشد اگر از آنچه منع شده است بخورد، بی‌تردید خدا آمرزنده مهربان است.»

عضو جامعه روحانیت مبارز مهمترین مساله در غدیر را بحث ولایت دانست و بیان کرد: پیامبران و امامان معصوم(ع) تنها انسان های کاملی به شمار می روند که می توانند فیض الهی را معصومانه از خداوند دریافت و به جامعه بشری ابلاغ و خود نیز معصومانه به آن عمل کنند. از این رو خدای سبحان در قرآن کریم بر «ولایت» تکیه کرد و آن را مورد امتنان قرار داد. درباره رسالت و امامت نیز در قرآن کریم تنها درباره جریان غدیرخم و ولایت امام علی(ع)، تعبیر منحصر به فرد «اتمام نعمت» آمده است. پروردگار متعال می‏فرماید:«نعمتم را بر شما تمام کردم.» یعنی همانطور که نبوت و رسالت پیامبر اکرم(ص) کاملترین نبوت و رسالت محسوب می شود و پس از آن نبوتی نیست، ولایت و امامت علی(ع) و اولاد او، نیز کاملترین ولایت و امامت به شمار می رود و پس از آن امامتی نخواهد بود. از منظر قرآن کریم در عید غدیرخم نعمت های معنوی الهی به برترین میزان و بالاترین نصاب خود رسیدند و چون نعمتی برتر از ولایت علی(ع) نیست، عید غدیر برترین عید امت اسلامی محسوب می شود و اعتقاد به ولایت تکوینی و تشریعی امامان معصوم(ع) و باور داشتن وساطت و شفاعت آنان از مهمترین برکت های جامعه مسلمانان است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کامل شدن شدن دین، همان پذیرفتن ولایت امیرمومنان(ع) است، توضیح داد: اگر به معنای ویژه اکمال توجه شود، این معنا به دست می آید که روح دین و هدف معارف آن در ولایت حضرت علی(ع) نهفته شده است. بنابراین با دمیده شدن روح ولایت در دستورهای دینی و شرعی دین کامل می شود. همه نعمت ها و خوبی ها، صلح و آرامش، امنیت و رفاه در سایه حاکمیت اسلام است و این حاکمیت پس از رسول خدا(ص) در پرتو ولایت عترت کامل خواهد شد، پس ولایت از تمامی نعمت ها بالاتر به شمار می رود که در روز غدیر با تحقق بیعت عمومی برای ولایت، نعمت برتر پروردگار کامل شد.

این پژوهشگر امور دینی در ادامه افزود: مشارکت مردم در امر حکومت به حاکمان دینی قدرت می بخشد. همان گونه که حضرت علی(ع) در خطبه ای می فرماید:«آگاه باشید به آن خدایی سوگند که دانه را شکافت و انسان را آفرید، اگر نبود که جمعیت بسیاری گرداگردم را گرفته و به یاریم قیام کره‏اند و از این رو حجت بر من تمام شده است و اگر نبود عهد و پیمانی که خداوند از دانشمندان و علماء گرفته است که در برابر پرخوری ستمگران و گرسنگی ستمدیدگان سکوت نکنند، من مهار ناقه خلافت را رها می‏ساختم و از آن صرف نظر می‏کردم.» این تعبیر به خوبی این معنا را به انسان می‏رساند که حمایت مردمی حتی باعث اتمام حجت بر ولی منصوب از طرف خدا می‏شود. بی‏ شک ولایت امیرمومنان(ع) از طرف پروردگار و به وسیله پیامبر اسلام(ص) ثابت شده و دارای فعلیت بود و از نظر اجرایی و عملی نیاز به حمایت مردم داشت.

حجت الاسلام اکرمی با برشمردن ویژگی های ولی فقیه در جامعه امروزی اظهار داشت: ولایت‌ فقیه باید در عصر غیبت دارای ویژگی‌هایی از جمله عدالت، آراستگی به فضیلت های اخلاقی و آگاهی از قانون اسلام باشد. فردی که در جامعه دینی در صدر حکومت قرار دارد، باید قانون را اجرا کند و برای هدایت مردم بکوشد. قبول ایمان و اسلام از دیگر ویژگی های ولایت فقیه است، همان طور که امام علی(ع) فرمودند:«کامل‌ترین ایمان یک مومن حقیقی و واقعی ۱۰۳ صفت است که مهم‌ترین آن انجام دادن امور واجب و ترک معصیت و محرمات است.»

مشاور عالی وزیر کشور در امور روحانیت در پایان شناخت جوانان از جایگاه ولایت فقیه را لازم و ضروری خواند و گفت: جوانان کشور همه به نوعی پیرو ولایت فقیه هستند اما باید با آگاهی و دانش آنان را از جایگاه ولایت فقیه آگاه ساخت تا دشمنان دین با ایجاد شبهه این مهم را در میان آنها متزلزل نکنند. جوانان امت اسلامی به تدبیر مقام معظم رهبری از معرفت و آگاهی بالایی برخوردار هستند اما این بدان معنا نیست که دستگاه‌های فرهنگی و مجموعه تشکیلات دینی از تبلیغ، ارشاد، اطلاع‌رسانی، آگاه‌سازی و ارتقای معرفتی جامعه غفلت کنند.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار:مریم همتی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**۹۱۱۷**۲۰۰۲**۹۱۳۱
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید