عفو بین‌الملل، هنرمند مخالف کوبایی را "زندانی عقیدتی" خواند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، “لوئیس مانوئل اوترو آلکانتارا” هنرمند ۳۳ ساله کوبایی برای هفت روز در منزلش در هاوانای قدیم و در اعتراض به “ارعاب و آزار” دولت، در اعتصاب غذا و آب به سر برد تا اینکه مقام‌های بهداشت و درمان کوبا وی را دوم مه سال جاری میلادی به بیمارستان منتقل کردند.

وزارت بهداشت کوبا در آن تاریخ اعلام کرد که پزشکان هیچ علائمی دال بر سوءتغذیه در این هنرمند اپوزیسیون نیافتند و وی در شرایط با ثباتی است.

حامیان این پرسش را مطرح کردند که چرا وی هنوز در بیمارستان است و نمی‌تواند با کسی ارتباط داشته باشد و اضافه کردند، پلیس ملاقات با این هنرمند ۳۳ ساله را ممنوع کرده است.

ویدئوهای وی از بیمارستان به صورت آنلاین توسط حساب‌های کاربری حامی دولت منتشر شده، مانند یکی که روز پنجشنبه به نمایش درآمد و نشان داد که وی به نظر لاغرتر و خمیده‌تر شده و این مساله نگرانی بیشتر حامیانش را در پی داشته است.

بیمارستان‌ها در کوبا دولتی هستند و مرکز بین‌المللی رسانه که درخواست‌های تمامی روزنامه‌نگاران خارجی را برای اظهارنظر درباره این وضعیت ارائه می‌کند، نتوانسته به درخواست اظهارات درباره وضعیت این هنرمند پاسخی دهد.

“اریکا گوارا-روساس”، مدیر آمریکایی عفو بین‌الملل گفت:‌ این هنرمند ۳۳ ساله نباید بیش از یک روز تحت بازداشت باشد. زمان آن رسیده که مقام‌های کوبایی بفهمند نمی‌توانند تمامی صداهای مستقل را در کشور خاموش و ساکت کنند.

اوترو آلکانتارا رئیس گروهی از ده‌ها هنرمند، نویسنده و فعال مخالف کوبایی موسوم به “جنبش سن ایسیدرو” است که علیه محدودیت‌ها در کوبا درباره آزادی‌های مدنی برای چندین سال است که اعتراض می‌کنند و اغلب با پرفورمنس‌های انگیزشی این کار را انجام می‌دهند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید