عدالت و توسعه: ترکیه به تنهایی قادر به ایجاد منطقه امن در شرق فرات است

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، عمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه در نشست خبری در آنکارا گفت: ترکیه به دنبال ایجاد “منطقه امن و گذرگاه صلحی” است که چتر حمایتی برای مظلومان سوریه بوده و به برقراری صلح جهانی و منطقه‌ای و امنیت ملی ترکیه کمک می‌کند.

وی گفت: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه درباره تحولات مربوط به منطقه شرق فرات تصریح کرده است که مطابق با نیازهای امنیتی در ترکیه، روند اتخاذ اقدامات اجرایی در این منطقه به مراحل نهایی خود رسیده است.

چلیک تاکید کرد: ترکیه عزم خود را برای دفاع از امنیت ملی از طریق گفت‌وگو یا دیپلماسی یا قدرت نرم یا با زور و خشونت جزم کرده است.

وی در ادامه افزود: حمایتی که برخی از کشورها ارائه می‌دهند یک پناهگاه امنی برای تروریست‌ها در منطقه شرق فرات به وجود می‌آورد. ترکیه از همپیمانان خود انتظار دارد موضع مثبت‌تری در این خصوص داشته باشند.

همچنین وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد: مذاکرات درباره منطقه امن در شمال سوریه با مقامات نظامی آمریکا همچنان در آنکارا ادامه دارد.

این وزارت خانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: دور مذاکرات مربوط به منطقه امن با مسئولان نظامی آمریکا روز سه شنبه در وزارت دفاع ترکیه در آنکارا از سر گرفته شد.

نخستین دور از این مذاکرات ۲۳ ژوئیه برگزار شده بود و دور دوم از مذاکرات میان ترکیه و آمریکا در این باره نیز روز دوشنبه آغاز شد.

آنکارا به مناسبت‌های مختلف تاکید کرده است در صورتی که با آمریکا پیرامون وضعیت شرق فرات در سوریه و تهدید شدن اراضی ترکیه توسط نیروهای مسلح کرد سوریه به نتیجه نرسد، مجبور خواهد شد به تنهایی منطقه امن را در شمال این کشور ایجاد کند.

اردوغان روز سه شنبه ضمن اشاره به عملیات نظامی یکجانبه نیروهایش علیه گروه‌های کرد در شرق فرات تصریح کرد: اگر آنکارا امروز این کار را در شمال سوریه انجام ندهد، در آینده بهای سنگینی را خواهد پرداخت.

این در حالی است که واشنگتن تلاش دارد آنکارا را از اجرای این تصمیم خود منصرف کند و اعلام کرده است هرگونه ورود یکجانبه به سوریه با مخالفت روبرو خواهد شد.

انتهای پیام  

پاسخی بگذارید