عباس دستور تشکیل دادگاه انتخابات را صادر کرد/ حماس استقبال کرد

به گزارش ایسنا، خبرگار مرکز اطلاع رسانی فلسطین اعلام کرد، هشت قاضی دیگر از کرانه باختری و نوار غزه به نام‌های فایز حسین حماد، محمود نمر ابو حصیره، باسم عبدالرزاق ابو خصیب، فطین عبدالعزیز سیف، محمد سلیمان دحدوح، ممدوح علیان جبر، مونس غسان ابو زینه و نادر عبدالجواد ابو عیشه از دیگر اعضای این دادگاه هستند.

تشکیل دادگاه انتخابات بنابر توافق گروه‌های فلسطینی در نشست اخیر خود در قاهره صورت می‌گیرد.

این دادگاه مسئول رسیدگی به تمامی امور مربوط به انتخابات و نتایج آن است.

حسام بدران عضو دفتر سیاسی جنبش حماس گفته بود در جریان گفتگوهای قاهره قرار بر این شد که دادگاه انتخابات با توافق گروه های فلسطینی تشکیل شود و این دادگاه تنها مرجع قانونی برای رسیدگی به مسائل مربوط به انتخابات باشد و هیچ نهاد دیگری حق دخالت در روند انتخابات را نداشته باشد.

بدران اظهار داشت که این دادگاه متشکل از چهار قاضی از کرانه باختری، چهار قاضی از نوار غزه و یک قاضی از قدس خواهد بود.

گروه های فلسطینی اخیرا در نشستی دو روزه در قاهره ساز و کارهای برگزاری انتخابات را بررسی کردند.

در این نشست ۱۴ گروه فلسطینی و شمار زیادی از شخصیت های مستقل فلسطینی مشارکت داشتند.

گروه‌های فلسطینی پس از پایان گفتگوهای دو روزه خود در قاهره بیانیه‌ای صادر کرده و طی آن بر سر برگزاری نشستی در ماه مارس آینده با مشارکت اعضای شورای ملی و کمیسیون مرکزی انتخابات جهت توافق بر سر ساز و کارهای برگزاری انتخابات و تشکیل کمیته انتخابات به شیوه‌ای توافقی از قضات کرانه باختری، قدس و نوار غزه به منظور پیگیری تمامی امور مربوط به انتخابات به توافق رسیدند.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اواسط ژانویه گذشته با صدور فرمانی زمان برگزاری انتخابات در فلسطین در ۳ مرحله را اعلام کرد.
بر این اساس، قرار است انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین ۲۰۲۱/۵/۲۲، انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان ۲۰۲۱/۷/۳۱ و انتخابات شورای ملی هم ۲۰۲۱/۸/۳۱ برگزار شود.

نتایج انتخابات مجلس قانونگذاری، اولین مرحله تشکیل شورای ملی فلسطین خواهد بود و این شورا پس از انتخابات ۲۰۲۱/۸/۳۱ طبق اساسنامه سازمان آزادی‌بخش و تفاهمات ملی تکمیل خواهد شد.

در این راستا جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس از صدور دستور محمود عباس برای تشکیل دادگاه انتخابات استقبال کرد و آن را گامی مهم در مسیر اجرای بندهای تفاهمات حاصل شده در گفتگوهای قاهره دانست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، فوزی برهوم سخنگوی حماس شامگاه امروز دوشنبه در اظهاراتی مطبوعاتی تصریح کرد که در راستای اجرای توافق قاهره، باید اقدامات عملی بیشتری به ویژه در زمینه آزادی‌های عمومی انجام گیرد.

برهوم گفت که باید فضایی از اعتماد و اطمینان نزد شهروندان ایجاد شود تا آن‌ها بدون هرگونه ترس و فشار، مشارکتی فعال و پررنگ در انتخابات داشته باشند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید