شریعتمداری: در استفاده از شرکت های دانش بنیان دچار عقب ماندگی تاریخی هستیمبه گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم امروز- یکشنبه- در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مسئولیت وزارت صنعت در این دوره بسیار سنگین است و بر اساس آمارهای رسمی افراد زیادی جویای کار هستند و همچنین بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز روانه بازار کار شدند.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم با بیان اینکه وقتی از تولید سخن می گوییم، می توان تولید را در هر چیزی که ارزش افزوده ایجاد کند، تعریف کنیم، گفت: حوزه سیاست های تجاری نخ فعالیت های تولیدی است.
شریعتمداری با اشاره به اینکه در هیچ دوره ای در وزارت بازرگانی هماهنگی به اندازه دوران وزارت من وجود نداشته است، تصریح کرد: در آن ایام در وزارت صنعت، تولیدکنندگان مهر عدم ساخت، دریافت می کردند که امروزه جای خود را به نظام تعرفه داده است.
وی با تاکید بر اینکه اگر وارداتی در زمان وزارت بنده صورت گرفته است، در راستای تولید بوده بیان کرد: هیچ کس نمی تواند نقش آقای نعمت زاده را در تاریخ صنعت کشور نادیده بگیرد. ایشان در شروع کار مجموعه ای را تحویل گرفتند که شرایط مناسبی نداشت و کار در این مجموعه بسیار سخت بود.
وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت، با بیان اینکه در حوزه تولید رشد اقتصادی منفی داشتیم که این مسئله خود را بر اقتصاد تحمیل کرد، ادامه داد: روند خصوصی سازی بخش های صنعتی موفق نبوده است و شاهدیم افرادی اراضی را خریداری کرده اند، ولی واحد تولیدی در این اراضی احداث نشده است.
شریعتمداری یادآور شد: واگذاری ها باید به صورت واقعی صورت بگیرد و اگر واحدی را واگذار کردیم، باید به طرق مختلف مدیریت آن به بخش دولتی بازنگردد.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم، تصریح کرد: کوچک سازی ها در وزارت بازرگانی صورت گرفت که همین امر باعث شد بتوانیم این وزارتخانه را با وزارت صنعت، ادغام کنیم.
شریعتمداری با بیان اینکه مدیریت دولتی به اندازه کافی ناکارآمد است و اگر آن را ادامه دهیم، آثار منفی بیشتری را شاهد خواهیم بود، گفت: بخش قابل توجهی از تولیدات کشور وابسته به منابع طبیعی است و تنها بخش کوچکی از آن وابستگی به دانش فنی دارد، امروز در زمینه استفاده از شرکت های دانش بنیان دچار یک عقب ماندگی تاریخی هستیم که باید به سمت رفع آن حرکت کنیم.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم با بیان اینکه باید به عناصر برون زای تاثیرگذار بر بخش های صنعت و معدن توجه بیشتری شود، ادامه داد: در حوزه سود بانکی دارای شرایط ویژه ای هستیم و تولید با سود تسهیلات کنونی امکان‌پذیر نیست، طبیعی است که واحدهای تولیدی بعد از مدتی از بین می روند.
شریعتمداری با تاکید بر اینکه منابع بانکی وجود دارد که قابلیت استفاده برای سیستم کشور را به دلیل عدم حجم مناسب ندارد، اذعان داشت: ۶۰ درصد از سرمایه های موجود به صورت فریز شده است و بخش اندکی از آن که باقی مانده است تحت عنوان مُسَکن بین واحدهای فعال و غیرفعال تقسیم شد که اثرگذاری مثبتی را به همراه داشت.
وی با بیان اینکه موضوع افتتاح بازارها بسیار مفید است، گفت: تقاضا برای تولید داخلی را به صورت محدود داریم، در دنیا کارت های اعتباری وجود دارد که تقاضای تضمین شده در بازار را به وجود می آورد و این مسئله چیزی است که در بازار کنونی به آن احتیاج مبرم داریم و یکی از مهمترین عوامل ایجاد بازار خارجی مشوق های صادراتی است که باید اعمال شود.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم با بیان اینکه با آقای کرباسیان ۱۲ سال سابقه همکاری داریم، تصریح کرد: در آن زمان با پیش فروش ۲۵ درصدی خودرو، این صنعت کشور روند رو به رشدی را تجربه کرد و امضای تفاهم نامه های کنونی با فراهم سازی شرایط در آن زمان صورت می گیرد.
شریعتمداری با تاکید بر اینکه در وزارت صنعت، کسی را مسئول جذب سرمایه گذاری خارجی نداریم و این حوزه را باید توسعه داد، ادامه داد: یکی از نقاط محدودکننده فعالیت های صنعتی و معدنی جذب سرمایه گذاری خارجی است.
وی با اشاره به اینکه افتخار دارم اولین کشتی باری کشور در دوران وزارت بنده با ضمانت وزارت بازرگانی تولید شد و برای اولین بار کشور به سمت تولید کشتی حرکت کرد، افزود: عمده صنایع مورد نیاز برای کشتی سازی در کشورهای دنیا به صورت وارداتی است و تنها پایه آنها در این کشورها جود دارد، ما در زمینه صنایع دریایی دچار یک عقب ماندگی هستیم.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم با بیان اینکه طرح آمایش های سرزمینی در دولت آقای خاتمی شروع شد و در حال حاضر برش هایی از آن در بخشی از شهرها در حال انجام است، گفت: در استان های مختلف با توجه به طرح آمایش سرزمینی برنامه ها در حال انجام هستند. شریعتمداری با تاکید بر اینکه ۲۰ درصد از واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی از صنوف تولیدی هستند، ادامه داد: برنامه تاسیس یک بانک برای حمایت ها از واحدهای شهرک های صنعتی در برنامه آقای نعمت زاده وجود دارد که آن را ادامه می دهیم.
*ایجاد نگاه مثبت با توجه به چینش مشاوران
ولی ملکی در ادامه این جلسه با بیان اینکه نگرانی هایی درخصوص گرایش شریعتمداری به بخش بازرگانی گفت: اگر شما در تیم خود افرادی را انتخاب کنید که این نگرانی از بین برود، می توان نگاه مثبتی به این موضوع داشت.
وی تصریح کرد: شما خوشبختانه در جدولی اهداف کمی را بیان کرده اید که امیدواریم مکانیسم رسیدن به آنها نیز وجود داشته باشد. همه از کاهش نرخ بهره، صحبت می کنند، اما این مسئله نیازمند همکاری چند تن از وزرا است.
*تاکید بر پرداخت حق و حقوق کارگران
نادر قاضی پور نیز در این جلسه، اظهار داشت: حق و حقوق کارگران را بموقع پرداخت کنید و نگذارید این حق پایمال شود، اگر این پول ها در جای دیگری هزینه شود حرام است.
*۱۸ درصد از واحدهای صنعتی تعطیل هستند
حمیدرضا فولادگر در این جلسه با بیان اینکه استراتژی توسعه صنعت و آمایش سرزمینی هیچ وقت انجام نشد و استراتژی توسعه صنعت در حد کتاب باقی ماند، گفت: مشکل صنعت ما مشکل حوزه‌های اقتصاد و کسب و کار است و فناوری نیست زیرا در کشور تکنولوژی وجود دارد.
وی ادامه داد: ۲۵ تا ۳۰ درصد از واحدهای صنعتی ما فعال هستند و ۱۸ درصد از واحدهای تولیدی ما تعطیل هستند.
*مهم‌ترین چالش کشور اشتغال است
عبدالله رضیان نیز در این جلسه با بیان اینکه مهم‌ترین چالش کشور اشتغال است، که بیشترین ظرفیت تولید اشتغال کشور در این وزارت‌خانه وجود دارد، ادامه داد: در معادن البرز مرکزی رکود شدیدی داریم که این موضوعات مورد دغدغه ما است.
*ظرفیت جهانی شدن در حوزه معدن
به گزارش خانه ملت، داریوش اسماعیلی نیز در ادامه این جلسه با تاکید بر اینکه ما نمی‌توانیم در بخش خودرو به سطح جهانی برسیم، بیان کرد: اما در بحث معدن می‌توانیم به سطوح بالای بازارهای جهانی دست پیدا کنیم.
سیام*۳۰۶۱*۱۴۴۹*تنظیم: میترا بلندقامتی*انتشار: امیر کاردان رادانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید