سوال نماینده مخالف از ربیعی: چرا قوه قضائیه در برابر فساد اقتصادی سکوت می کند؟به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «امیر خجسته» در جلسه عصر روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم افزود: شغل زمانی ایجاد می شود که مبارزه با مفاسد اقتصادی را سرلوحه کار خود قرار دهیم.
وی با تاکید بر اینکه باید از ورود کالای قاچاق به کشور جلوگیری کرد، گفت: مفاسد اقتصادی مثل اژدهای هشت سر تبدیل به موضوعی شبکه ای در کشور شده است؛ وزرا باید برنامه خود را برای مبارزه با مفاسد اقتصادی ارایه کنند.
نماینده مجلس گفت: بحث مفاسد اقتصادی بحث بسیار مهمی است اما متاسفانه دستگاه های نظارتی سکوت می کنند؛ چرا سکوت؟ قوه قضاییه باید مقتدرانه برخورد کند و افراد را تعیین و تکلیف کند و در میدان آزادی حکم خدا را جاری کند تا خوف و وحشت در دل مفاسد اقتصادی بیافتد.
سخنان خجسته با واکنش علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی مواجه شد که گفت: «اینها ربطش به وزارت کار چیست؟»
نماینده مردم همدان و فامنین در بخش دیگر سخنان خود سوال هایی خطاب به وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد و گفت: اقتصاد کشور ما با مسایل گسترده ای روبرو است؛ یکی از موانع بر سر راه رونق اقتصادی وجود مقررات بازدارنده است؛ دکتر ربیعی بگویید که برای بهبود فضای کسب و کار و اصلاح قانون کار چکار کرده اید؟ چرا لایحه اصلاح قانون کار را به مجلس فرستادید و هنوز در دستور کار قرار نگرفته، آن را عودت داده اید؟
وی افزود: بازنشستگان ما امروزه شرایط بدی پیدا کرده اند، وزیر تعاون باید اعلام کند که چه برنامه هایی برای اینها داریم؟ آیا متناسب با تورم حقوق بازنشستگان پرداخت می شود؟ دولت باید یک برنامه اثر گذار با همکاری مجلس برای بازنشستگان داشته باشد؛ در کشورهای دیگر، افراد بعد از بازنشستگی تفریح شان شروع می شود، اما اینجا عزا می گیرند که چکار کنند.
خجسته خطاب به ربیعی گفت: چه برنامه ای برای کارگران دارید؟ کارگرانی که چشم امید دوخته اند که حداقل ها برای آنها تامین شود. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به وزارت اجتماعی مشهور است و وظایفی در زمینه آسیب های اجتماعی دارد؛ شما چه اقداماتی در مورد کودکان کار، معتادان متجاهر و فقرزدایی انجام داده اید؟
وی ادامه داد: در رابطه با شستا و ۹ هلدینگ بزرگ اقتصادی توضیح دهید که اعضای هیات مدیره این مجموعه ها با چه معیارهایی انتخاب می شوند؟
نماینده مردم همدان و فامنین در پایان به موضوع حضور نیروی کار خارجی در کشور اشاره کرد و گفت: میلیون ها اتباع خارجی به صورت غیرقاونونی در کارخانه ها و واحدهای صنفی ما فعالیت می کنند، در شرایطی که ۶ تا هفت میلیون بیکار در کشور وجود دارد باید این موضوع را تعیین تکلیف کنید.
بر اساس این گزارش، امیر خجسته قبل از اینکه پشت تریبون قرار گیرد بخشی از وقت باقیمانده خود را به محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان داده بود اما کل ۱۵ دقیقه را صحبت کرد.
به گزارش ایرنا، معاون امور مجلس رییس جمهوری هفدهم مردادماه نام ۱۷ وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.
طبق ماده ۲۰۵ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، یک هفته پس از معرفی دولت، برای بحث و بررسی خط مشی و اصول کلی برنامه دولت و اخذ رای اعتماد برای هیات وزیران جلسات مجلس به‏ طور متوالی تشکیل می‏‌شود.
از روز گذشته(سه شنبه) بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس شورای اسلامی آغاز شده است. امروز(چهارشنبه) نیز این بررسی ادامه دارد.
دبیر ستاد مبارزه با فساد و ارتقاء سلامت نظام اداری در دولت از ۱۳۷۹تا ۱۳۸۴ ، مشاور اجتماعی رئیس‌جمهور از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴، مسئول اجرایی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مسَول کمیته‌های تبلیغات از ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۴، معاون پارلمانی و حقوقی وزارت اطلاعات از ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۲ ، عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و عضو شوراهای فرماندهی پایگاه تهران، منطقه ۳ کشوری و قرارگاه حمزه سیدالشهداء ، مسئول شاخه کارگری حزب جمهوری اسلامی تا ۱۳۶۰، عضو مؤسس و عضو شورای مرکزی خانه کارگر، عضو مسئول و سردبیر روزنامه کار و کارگر و عضو مؤسس و عضو هیئت امنا مؤسسه آموزش عالی کار از سوابق اجرایی ربیعی در سال های گذشته است.
برنامه ملی فقرزدایی و کاهش نابرابری، برنامه جامع حمایت با تأکید بر کاهش آسیبهای اجتماعی ، برنامه اشتغال فراگیر با تأکید بر مناطق محروم و روستایی، توانمند سازی، مهارت افزایی و توسعه منابع انسانی ، ارتقای امنیت شغلی و صیانت از سرمایه های انسانی و منابع مادی در جامعه کار و تولید با همکاری شرکای اجتماعی، پایدارسازی صندوقهای بازنشستگی، تبدیل بنگاههای اقتصادی وابسته صندوقها به پیشران اقتصاد ملی، توسعه تعاون ، توسعه فرهنگی و اجتماعی نیروی کار از اهم برنامه های وی برای دولت دوازدهم اعلام شده است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام* ۹۱۸۹ **۱۵۶۱**خبرنگار: اسماعیل داودی* انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید