سد حاجیلار ورزقان امسال به بهره برداری می رسدحسن یحیوی امروز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این سد با حجم ۵۰ میلیون متر مکعب و ۷۰ درصد پیشرفت با هدف تامین بخش مهمی از آب شرب روستاها ، صنعت و کشاورزی بخش خاروانا و ورزقان و روستاهای تابعه در دست اجرا است .
وی گفت: در راستای منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه ویژه به جمع آوری روان آب ها در مناطق مرزی و در راستای سیاست های خدمات رسانی و توسعه و رونق اقتصادی دولت تدبیر و امید در شهرستان و همچنین تاکید استاندارآذربایجان شرقی در تسریع در اتمام این سد بیش از ۳۵۰ نفر با ۱۵۰ دستگاه شبانه روزی در تلاش هستند تا در مورد مقرر این سد پایان یافته و آبگیری شود .
فرماندار ورزقان تاکید کرد: سه میلیون متر مکعب آب از این سد برای رفع کمبود آب شرب ۶۵ روستا تخصیص یافته و با اتمام این سد رونق اقتصادی و کشاورزی و صنعت شهرستان ورزقان سرعت بیشتری می گیرد.
یحیوی افزود: سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب در این شهرستان بدون استفاده به هدر می رود که با بهره برداری از این سد بخش قابل توجهی از این آب ها جمع آوری خواهد شد.
محل احداث سد حاجیلار بر روی رودخانه ارزیل ۱۶ کیلومتر از شهر خاروانا فاصله دارد و توسعه کشاورزی در اراضی منطقه در کنار تامین آب شرب و صنعت منطقه از مهمترین اهداف احداث سد در مطالعات کارشناسی یاد شده است.
با توجه به مرزی بودن رودخانه حاجیلر و عدم استفاده از این آب در پائین دست، با تنظیم آن در محل سد و تخصیص، علاوه بر توسعه صنعت، می توان دو هزار هکتار از اراضی کم بازده دیمزار کنونی را به کشت آبی تبدیل نمود که کمک بسیار مؤثری در جهت رفع نیازهای محصولات کشاورزی بخصوص علوفه مورد نیاز منطقه که دامپروری در آن رونق دارد خواهد بود.
در عین حال اجرای طرح، علاوه بر توسعه و آبادانی منطقه و کمک به اهداف عدالت محورانه در کشور با حوزه اقتدار ملی و ارتقای امنیت در منطقه طرح نیز مرتبط می باشد و بنابراین علاوه بر اشتغال زایی از مهاجرت اهالی روستاهای مرزنشین منطقه نیز جلوگیری می کند.
عملیات احداث سد ۷ سال پیش شروع شد ولی با عدم تخصیص اعتبارات پروژه، شرکت پیمانکار با کمبود مالی مواجه شده و لذا عملیات احداث تقریبا در سال ۱۳۹۲ متوقف شد.
با تخصیص اعتبار مجدد و تغییر پیمانکار، عملیات مذکور دوباره از سال ۱۳۹۴ شروع شد و با آغاز سال ۱۳۹۵ به طور جدی دنبال شد. هم اکنون نیز کار احداث سد به شدت ادامه دارد.
شهرستان ورزقان با ۵۳ هزارنفر جمعیت در ۷۵ کیلومتری شمال تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی قرار دارد.
خبرنگار: سعادتی**انتشاردهنده: عزیزی راد
۷۲۳۵/۵۱۸انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید