زر شدن اعتبار شرکت مس پس از برجام- نجمه حسنی*اجرایی شدن برجام هر چند با اما و اگرها و بگو مگوهایی همراه بود که برخی منتج به نتیجه شد و دیگری در بی عهدی رقیب ماند، اما آنچه پر واضح است، نجات صنایع، کارخانجات و شرکت های قَدَر کشور از ورشکستگی با اجرایی شدن بندهای برجام محقق شد.
شرکت مس به عنوان پایلوت و نمونه ای از صنایع بزرگ کشور مانند صنایع آهن، نفت و پتروشیمی با اجرایی شدن برجام و برداشته شدن برخی تحریم ها جانی دوباره در کالبدش دمیده شد.
برجام به نوعی در بخش احیا شرکت ملی صنایع مس ایران با ۹۰۰ میلیارد تومان بدهی در سال ۱۳۹۲ و پس از آن با قرض از بانکها به منظور نخوابیدن چرخه تولید و افزایش بدهی این شرکت تا ۲۲۰۰میلیارد تومان که در هر نوع خرید و فروش مس ممنوع شده بود و رکود جهانی نیز قیمت فلزات و سایر کامودیتی ‌ها را به پایین‌ ترین حد خود رساند بود توانست خوش بدرخشد و پیکر نیمه جان این صنعت را جانی دوباره بخشد.
جای تقدیر دارد اگر بدانیم، قیمت تمام ‌شده محصول شرکت مس در سال ۱۳۹۲ حدود چهار هزار و ۹۰۰ دلار در هر تن بود اما اکنون این عدد به سه هزار و ۸۰۰ دلار و برابر با قیمت تمام ‌شده مس در شرکت‌ های معتبر دنیا رسیده است.
برجام کلاف سر در گم و گره کور تحریم را در حوزه مس باز کرد و کالاهای مانده در انبار این شرکت را به فروش رساند، اقبال بین ‌المللی را به صنعت مس ایران بازگرداند و فروش آینده محصولات مس را به بالاترین قیمت در یک مزایده بین ‌المللی ممکن کرد.
و اکنون شرکت مس با تدبیری بی نظیر و بازنگری در اجرای برخی طرح های شتابزده، فروش حدود ۷۱ هزار میلیارد ریال و صادرات ۱٫۲ میلیارد دلار یکی از پنج شرکت برتر بورس به شمار می رود.
شرکت صنایع مس ایران بعد از احیا دوباره بیش از پیش علاوه بر فعالیت جدی و تاثیرگذار در بخش های اقتصادی در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و محیط زیست نیز پیشتاز است.
آلایندگی کارخانه مس خاتون‌ آباد نیز اکنون با همت این شرکت به حد استاندارد رسیده و تعهد شده این امر تا سال ۱۳۹۸ به طور کلی به پایان برسد و در این مسیر راه‌ اندازی کارخانجات اسید و صنایع پایین ‌دستی مس از جمله اقدامات انجام شده است.
وجود صنعت مس و معادن غنی مس در کرمان و البته برداشت سالانه ۶۳ میلیون تن ماده معدنی از معادن که معادل ۲۱ درصد از کل استخراج کشور است موقعیت این استان را در کشور متمایز کرده است.
اکنون تعهد شرکت مس در دهه پنجم عمر این شرکت با عنوان ‘تحول فرهنگ سازمان، مدیریت و کار با اثری جاودانی در زندگی افراد، شرکت، کشور، خاورمیانه، دنیا و بشریت’ بسیار قابل تامل است و به طور قطع اتفاقات فرخنده ای را در پی خواهد داشت.
۴۶ هزار کیلومتر مربع مساحت در قالب ۲۵ پهنه اکتشافی برای استان کرمان تعریف شده است.
**خبرنگار و دبیر ایرنا در کرمان
۱۰۴۲انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید