راه اندازی پرواز مشهد – شیم کنت قزاقستان در توسعه صادرات مفید استبه گزارش ایرنا، مجتبی دمیرچی لو چهارشنبه شب در نشست کارگروه توسعه صادرات خراسان رضوی افزود: منطقه جنوبی قزاقستان به دلیل تراکم بالای جمعیتی، بهترین منطقه برای سرمایه گذاری اقتصادی ایران و خراسان رضوی است که مرکز توزیع کالا در منطقه بویژه برای کشورهای ازبکستان و قرقیزستان نیز به شمار می رود.
وی گفت: یکی از سیاست های دولت قزاقستان، انتقال جمعیت از جنوب و غرب به مناطق شمالی است که پیش بینی می شود در ۲۵ سال آینده همچنان تراکم جمعیتی در جنوب قزاقستان بیشتر شود، لذا باید سیاست های ما در این منطقه برای ۲۵ سال آینده طراحی شود.
سفیر ایران در قزاقستان اظهار کرد: از همان ابتدای ایجاد روابط بین ایران با آسیای مرکزی بویژه قزاقستان، منطقه خراسان جایگاه و اهمیت خاصی داشته و در سالهای اخیر نیز خراسان رضوی به این حوزه ورود کرده و می تواند از ظرفیتهای خود در این عرصه بهره گرفته و این جایگاه را ارتقا دهد.
دمیرچی لو افزود: یکی از ویژگی های بارز روابط بین ایران و قزاقستان، روابط متعادل و بدون تنش است که در آینده به توسعه روابط بویژه در حوزه اقتصادی کمک خواهد کرد.
وی اظهار کرد: قزاقستان اقتصاد بزرگ منطقه آسیای مرکزی است و پنجاه و یکمین اقتصاد بزرگ دنیا با ۲۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی و دارای ۸۰ درصد دی جی پی آسیای مرکزی است، این کشور موفق شده در سال گذشته قریب به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کند.
وی بیان کرد: قزاقستان در چشم انداز توسعه خود در سال ۲۰۵۰ قرار است تبدیل به سی امین اقتصاد دنیا شود، این در حالی است که با سقوط قیمت نفت، وضعیت اقتصادی این کشور از سال ۲۰۱۴ با رشد کمی مواجه شده به طوری که تولید ناخالص داخلی آن از ۲۲۰ به ۱۸۰ میلیارد دلار کاهش یافته اما در ۶ ماهه سال ۲۰۱۷ این روند کاهشی به یکباره با تغییر سیاست ها مثبت شد.
سفیر ایران در قزاقستان گفت: ۷۰ درصد درآمدهای ارزی قزاقستان از محل صادرات نفت است و کاهش قیمت های جهانی نفت، به آن کشور شوک وارد کرد که باید اقتصاد خود را متنوع کند، لذا سه هدفگذاری عمده داشت که شامل تبدیل کشور از اقتصاد مبتنی بر فروش مواد خام به تولید محصولات به ارزش افزوده بیشتر، توسعه محصولات پتروشیمی و سایر فرآورده های نفتی، توجه به فرآوری فلزات رنگی، تغییر رویکرد صادرات غلات به صادرات دیگر محصولات کشاورزی که ارزش افزوده بالا داشته باشد، می شود.
وی با اشاره به حضور رقبای جدید برای ایران در برقراری روابط اقتصادی با قزاقستان گفت: در چند ماه اخیر روابط ازبکستان با قزاقستان بسیار بهبود یافته و فضای بسته بین آنها باز شده است، از سوی دیگر کشورهای عربی بویژه امارات متحده عربی سرمایه گذاری های متعددی در این کشور کرده اند.
سفیر ایران در قزاقستان گفت: برای صدور کالا به قزاقستان که پل ارتباطی تجاری ایران با روسیه است، باید مدنظر داشته باشیم که قزاقستان پل ارتباطی با چین برای صادرات و واردات کالاست.
وی سفر استاندار خراسان رضوی طی ۴۵ روز آینده به قزاقستان را یک فرصت دانست و گفت: در این فاصله باید بر مواردی که در دست اجراست و مواردی که بنا به اجرا داریم، مروری داشته باشیم تا در سفر راه حلی برای مشکلات یا تعریف پروژه ها و کارهای جدید داشته باشیم.
وی همچنین توسعه کشت فراسرزمینی در قزاقستان را بدون برنامه و شناخت از وضعیت قوانین مالکیت زمین در آن منطقه را موجب بروز برخی مشکلات دانست.
۷۴۸۹/۵۱۳۲
خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید