رابرت گیتس: دست‌کم ترامپ هیچ جنگ جدیدی را آغاز نکرد!

به گزارش ایسنا، رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا در جریان مصاحبه‌ای با شبکه ان‌بی‌سی در پاسخ به این سوال که آیا ارزیابی‌هایش نسبت به دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی کشورش از سال ۲۰۱۶ میلادی تغییر کرده یا خیر، گفت:‌ نخست آنکه ترامپ دست‌کم برخلاف سه رئیس جمهور قبلی هیچ جنگ جدیدی را آغاز نکرده و به طور قابل توجهی بودجه ارتش را تامین کرده است.

گیتس در سال ۲۰۱۶ میلادی گفته بود که ترامپ کاملا از اوضاع جهان و اینکه چطور آمریکا را رهبری کند بی‌خبر است و طبعا برای رهبری زنان و مردان نظامی کشورمان فرد مناسبی نیست.

گیتس ابتدا توسط جورج بوش پسر، رئیس جمهور اسبق آمریکا به عنوان وزیر دفاع منصوب شد و پس از آن در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما نیز خدمت کرد. کتاب جدید وی تحت عنوان “تمرین قدرت: شکست‌ها، پیروزی‌ها و راه جدید آمریکا به سوی جهان پس از جنگ سرد” طی روزهای آتی منتشر خواهد شد.

گیتس همچنین از رویکرد ترامپ نسبت به کره شمالی و تلاش‌هایش برای برقراری ارتباط با این کشور حمایت کرد و گفت: این تلاش هیچ نتیجه‌ای نداشت اما به نظر من این یک حرکت برجسته و قابل توجه بود و دیگر تلاش‌ها نیز در ۲۵ سال گذشته شکست خورده بودند.

وی افزود: اما در چهارچوب سخنان و گفته‌های ترامپ، روی دیگر سکه نیز وجود دارد. رفتار و صحبت‌های ترامپ درباره نیروهای نظامی و قهرمانان ارتش همچون جان مک‌کین که من او را بسیار تحسین می‌کنم، حقیقتا دردسرساز هستند.   

گیتس همچنین تاکید کرد: ترامپ نسبت به روسای جمهور سابق آمریکا بیشتر از ارتش به عنوان یک تکیه‌گاه استفاده می‌کند. همه روسای جمهوری که من برایشان کار کردم دوست داشتند تا از ارتش به عنوان یک تکیه‌گاه استفاده کنند. به نظر من ترامپ این تمایل را به سطح جدیدتری برده است. اما ارتش باید نسبت به مورد استفاده قرار گرفتن به این شکل بسیار حساس باشد.

این اظهارات گیتس پس از بیانیه ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش مطرح شد که در آن نسبت به شرکت در فرصت عکس گرفتن با ترامپ در مقابل کلیسای سنت جان ابراز تاسف کرده بود.

گیتس گفت: به نظر من ژنرال میلی حقیقتا با نحوه پاسخ دادن به این وضعیت مشکل داشته است. من مدت زیادی است که مارک میلی را می‌شناسم و او مرد بسیار درستی است و او به عنوان یک افسر نظامی غیرسیاسی، وظایفش را بسیار جدی می‌گیرد. به نظر من مهم‌ترین موضوع این است که او این بیانیه را با صداقت و صراحت کامل منتشر کرد. او علاوه بر این بیانیه، بیانیه دیگری نیز برای فرماندهان ارشد در سراسر جهان درباره ماهیت غیرسیاسی ارتش آمریکا فرستاد و بار دیگر تاکید کرد که ارتش خارج از سیاست قرار دارد و از آن استفاده سیاسی نمی‌شود.

وی در بخش دیگری از مصاحبه‌اش با اشاره به مرگ جورج فلوید، مرد سیاه پوست آفریقایی-آمریکایی به دست یک افسر پلیس سفید پوست، از تغییر نام پایگاه‌های نظامی که به اسم رهبران ایالات مؤتلفه آمریکا (ایالات جنوبی) نام‌گذاری شده‌اند، حمایت کرد.

گیتس گفت: رویدادهایی که به دنبال مرگ جورج فلوید رخ داده به ما این فرصت را می‌دهد تا به سوی تغییر نام این پایگاه‌های نظامی حرکت کنیم. همیشه برای من جای سوال بوده که چرا ما پایگاهی به نام جورج واشنگتن یا یولیسیز سایمن گرانت یا جورج پتن و یا یک آفریقایی-آمریکایی که مدال افتخار دریافت کرده، نداریم. به نظر من زمان این تغییر فرا رسیده و ما الان یک فرصت واقعی داریم که باید از آن استفاده کنیم.  

اگرچه گیتس تاکید کرد که نسبت به ایده بازنویسی تاریخ بسیار حساس است اما گفت: فکر می‌کنم که ایالات مؤتلفهٔ آمریکا یادآور بخش تاریک تاریخ کشور ماست. آنها به موزه تعلق دارند؛ جایی که برای گرامیداشت آنها جشن نگیریم. ما باید از آنها و اشتباهاتی که مرتکب شدند درس بگیریم.        

این اظهارت گیتس پس از آن مطرح شد که ترامپ در واکنش به پیشنهاد مارک اسپر، وزیر دفاع و رایان مک‌کارتی، وزیر ارتش آمریکا برای تغییر نام این پایگاه‌های نظامی در توییتی گفت: دولت من حتی به تغییر نام پایگاه‌های نظامی که به اسم رهبران عصر برده‌داری جنگ داخلی نام‌گذاری شده‌اند، فکر نخواهد کرد.    

انتهای پیام

پاسخی بگذارید