رئیس ستاد اربعین ناجا:ظرفیت صدور گذرنامه برای اربعین افزایش یافتبه گزارش ایرنا سردار محسن فتحی زاده دوشنبه در بازدید از مرز بین المللی شلمچه به ایرنا گفت:ناجا ظرفیت و امکانات صدور گذرنامه را افزایش داده و تلاش می کنیم تا تقاضاهای هموطنان را به سرعت انجام و گذرنامه ها به موقع به دست زائران برسد.
وی اظهار داشت:در مرزهای شلمچه و چذابه با توجه به ارزیابی سال گذشته آماده سازی زیرساخت ها با توجه به مشکلات قبل در حال انجام است.
سردار فتحی زاده گفت:از مجریان طرح ها خواسته شده تا تمام توان و تلاش خود را برای ایجاد زیرساخت ها در این ۲ مرز انجام دهند تا در فرصت باقی مانده مشکلی برای زائران پیش نیاید.
رئیس ستاد اربعین ناجا گفت: با توجه به شرایط جوی و گرمای هوا و پیش بینی افزایش زائران در اربعین سالجاری انتظار می رود تا دستگاه های اجرایی آمادگی بیشتری نسبت به سالهای گذشته داشته باشند.
وی از زائران اربعین خواست تا سامانه اربعین نسبت به ثبت درخواست خود اقدام و پیش از ایام اربعین حسینی نسبت به دریافت روادید سفر اقدام نمایند.
رئیس ستاد اربعین ناجا بازگشایی مرزخسروی را منوط به تامین امنیت زائران حسینی در مرز عراق دانست و اظهار داشت: هماهنگی لازم با کشور عراق انجام شده و در صورتی که زیرساخت های طرف عراق آماده و امنیت زائران نیز تامین شود مشکلی برای سفر زائران اربعین حسینی از این مرز نیست.
جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا گفت: در مرز خسروی زیرساخت های لازم برای عبور زائران اربعین حسینی فراهم شده و نیاز است گیت های تردد زائران افزایش یابد.
سردار محسن فتحی زاده جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا روز دوشنبه به منظور بازدید از زیرساخت ها و امکانات رفاهی و خدمانی پایانه های مرزی چذابه و شلمچه به استان خوزستان سفر کرد.
در آیین اربعین حسینی پارسال بیش از یک میلیون نفر از مرز شلمچه به عراق تردد کردند.

**۲ مرز چذابه و شلمچه آمادگی پذیرش سرریز زائران اربعین حسینی را داشته باشند
جانشین معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی و فرمانده قرارگاه اربعین حسینی ناجا با ابراز رضایت از روند آماده سازی زیرساخت های پایانه مرزی چذابه گفت: ۲ مرز چذابه و شلمچه در خوزستان باید آمادگی پذیرش سرریز احتمالی زائران اربعین حسینی امسال را داشته باشند.
به گزارش ایرنا سردار محسن فتحی زاده همچنین در نشست بررسی زیرساخت های پایانه مرزی چذابه افزود: باید از تجارب سال های گذشته برای رفع دغدغه ها و مشکلات زائران نهایت استفاده را انجام دهیم تا وظیفه میزبانی از زائران را به بهترین نحو انجام داده باشیم.
وی ادامه د اد: مرزهای چذابه و شلمچه در اربعین حسینی پارسال کمترین مشکل را داشتند و همه تلاش مجموعه ناجا برای خدمت رسانی بهتر به زائران در این ۲ مرز معطوف بود.
وی با اشاره به اینکه در اربعین پارسال کمترین مشکلات را در ۲ مرز چذابه و شلمچه به دلیل سازماندهی و مدیریت مطلوب داشتیم، ابراز امیدواری کرد امسال با آمادگی بیشتر نیروها به استقبال اربعین حسینی برویم.

* عبور از مرز بدون مدارک قانونی پذیرفتنی نیست
فرمانده قرارگاه اربعین حسینی ناجا در این نشست گفت: عبور از مرزها بدون مدارک قانونی پذیرفتنی نیست و می تواند پیامدهای منفی برای کشورمان به دنبال داشته باشد.
فتحی زاده با تاکید بر اینکه باید زائران اربعین حسینی از هم اکنون برای تهیه مدارک قانونی از جمله گذرنامه و روادید اقدام کنند به زائران اربعین حسینی توصیه کرد به صورت گروهی و کاروانی به عتبات عالیات بروند.
وی گفت: بر اساس توافق نامه با طرف عراقی ، به هیچ عنوان اجازه خروج زائران اربعین حسینی بدون مدارک قانونی داده نخواهد شد و نیروی انتظامی و مرزبانی بر اساس وظیفه ذاتی خود از خروج چنین زائرانی جلوگیری خواهند کرد.

* پایانه شلمچه برای تردد اتباع خارجی زائر اربعین
جانشین معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی گفت: بر اساس تصمیم به عمل آمده ، زائران اتباع خارجی همچون اربعین سال گذشته از طریق پایانه مرزی شلمچه به عتبات عالیات سفر می کنند.
فتحی زاده افزود: بر اساس هماهنگی های به عمل آمده ، اجازه خروج زائران اتباع خارجی اربعین حسینی از دیگر مرزهای کشور داده نخواهد شد.

* از همه ظرفیت ها برای برطرف کردن کاستی ها استفاده می کنیم
جانشین معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی در این نشست با بیان اینکه از همه ظرفیت های ناجا برای برطرف کردن کم و کاستی ها برای خدمت رسانی بهتر به زائران اربعین حسینی استفاده خواهیم کرد افزود: در حال کار کردن برای تامین همه نیازها هستیم و تا اوایل ماه صفر طرح ویژه اربعین حسینی کلید خواهد خورد.
وی امنیت ، انضباط و آرامش زائران اربعین حسینی را اولویت کاری ناجا بیان کرد و گفت: از همه امکانات نرم افزاری و سخت افزاری برای نظام بخشی به تردد بی خطر توام با آرامش زائران استفاده خواهیم کرد.
فتحی زاده با پیش بینی اینکه در اربعین امسال با حجم بیشتری از زائران اربعین حسینی رو به رو خواهیم شد افزود: به لطف الهی و مشارکت نزدیک مردم ، آمادگی داریم به شمار بیشتری از زائران خدمت رسانی کنیم.
۱۸آبان ماه اربعین شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت حسین ابن علی(ع) است و طبق برنامه اعلام شده از سوی استاندار خوزستان ، باید همه زیرساخت های لازم تا ۱۵روز قبل از روز اربعین که حرکت تدریجی زائران به سوی کربلای معلا از ۲ مرز چذابه و شلمچه آغاز خواهد شد آماده شود.
به گزارش ایرنا پایانه مرزی چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز و پایانه مرزی شلمچه در ۱۶کیلومتری غرب خرمشهر ۲ کانون از سه کانون اصلی تردد زائران اربعین حسینی در سال ۱۳۹۵ بود.
در اربعین حسینی حدود ۴۳۰هزار زائر از پایانه چذابه و ۶۵۰هزار زائر از طریق مرز شلمچه راهی عتبات عالیات شدند.
روز یکشنبه (دیروز) نشست ستاد اربعین حسینی به ریاست غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در مرز چذابه برگزار شد و وضعیت طرح های عمرانی در بخش راه ، آب و توقفگاه خودرو در پایانه چذابه مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.
نشست ستاد اربعین حسینی در ۱۰ ماه گذشته هر سه هفته یک بار به صورت رسمی برپا شده است.
مرزهای شلمچه و چذابه از تیرماه ۱۳۸۲ پس از سرنگونی رژیم بعثی قرار برای تردد زائران دو کشور ایران و عراق و صادرات کالاهای غیرنفتی به این کشور فعال و عملیاتی شد.
۶۰۶۵/۶۰۰۲
خبرنگار:محمدرضا بنوره**عدنان جواهری **انتشاردهنده : محسن بهاروندانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید