رئیس ارتش میانمار دولت را به ارتکاب اشتباهات غیرقابل قبول متهم کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این دومین انتخابات دموکراتیک میانمار از زمان پایان حکومت خونتا در این کشور به شمار می‌رود.

مین آنگ هلیانگ، رئیس ارتش میانمار به یکی از رسانه‌های خبری گفت، ارتش حافظ کشور است و از نزدیک اقدامات پیش از انتخابات روز یکشنبه را رصد می‌کند.

این مصاحبه کم سابقه رئیس ارتش میانمار در پی اظهارات مشابه در بیانیه نظامی روز دوشنبه صورت گرفت که در آن، کمیسیون انتخابات میانمار را به نقض گسترده قوانین و روندهای پیش از انتخابات متهم کرد.

رئیس ارتش میانمار همچنین گفت، برخی از احزاب اپوزیسیون درباره بی نظمی‌ها شکایت کرده و فهرستی از اشتباهات و خطاها را گزارش کرده‌اند. برخی از اشتباهات عادی هستند اما برخی دیگر، اشتباهات غیرقابل قبول به حساب می‌آیند. دولت زمان زیادی برای درست کردن آنها داشته است.

وی ادامه داد: ما به کمیسیون انتخابات گفته بودیم که به دنبال برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه هستیم.

کمیسیون انتخابات میانمار تحت کنترل دولت آنگ سان سوچی، رهبر دو فاکتوی این کشور است که پس از انتخابات ۲۰۱۵ پیروزی چشمگیری داشت و به نیم قرن حکومت ارتشی‌ها و نظامی ها در این کشور آسیایی پایان داد.

اما با وجود روی کار آمدن یک دولت مدنی در میانمار، هنوز هم ارتش اختیارات زیادی را دارد که از جمله آن می‌توان به کنترل وزارت خانه‌های اصلی چون وزارت کشور اشاره کرد. ارتش و دولت مدنی در بسیاری از مسائل چندین ماه است که اختلاف دارند و یکی از آنها، اصلاحات قانون اساسی است.

رئیس ارتش میانمار همچنین گفت: من در مصاحبه ۲۰۱۵ خود گفته بودم که ما نتایج انتخابات از سوی کمیسیون را اگر آزاد و عادلانه برگزار شود، قبول داریم. حالا هم ما در وضعیتی هستیم که نیاز داریم محتاط باشیم.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید