دیپلمات آمریکایی: کره شمالی برای حل مشکلاتش به توافق ۲۰۱۸ برگردد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، دیوید استیلول، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور شرق آسیا و پاسیفیک نگفت که آیا این کشور اطلاعاتی درباره اقدامات کره شمالی در نتیجه یکسری سیلاب‌ها و طوفان‌ها دارد یا خیر اما تاکید کرد که خلع سلاح اتمی کره شمالی به این کشور اجازه می‌دهد تا بهتر بتواند با چنین مشکلاتی کنار بیاید.

وی ادامه داد: با توجه به سیلاب‌ها، طوفان‌ها و باران‌های موسمی در کره شمالی، اوضاع در این کشور بسیار بد شده و اگر آنها به توافق به دست آمده با آمریکا که مربوط به ۲۰۱۸ در نشست سنگاپور می‌شود، برگردند، اوضاع بهتر می‌شود و پیونگ یانگ می‌تواند بر مشکلات غلبه کند.

بر اساس توافق چهار بندی امضا شده بین کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ۲۰۱۸، دو طرف بر اقداماتی در راستای تکمیل روند خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره در ازای تضمین‌های امنیتی آمریکا توافق کردند.

ترامپ و رهبری کره شمالی در دومین نشست در هانوی به فوریه ۲۰۱۹ جزئیات را برای روند خلع سلاح اتمی اعلام کردند اما مذاکرات به توافقی منجر نشد.

این دیپلمات ارشد آمریکایی همچنین تاکید کرد که بازگشت کره شمالی به میز مذاکرات می‌تواند این کشور را در وضعیت بهتری با همسایگان منطقه‌ای و سراسر جهان قرار دهد: “ما باید به توافق اولیه و اصلی برگردیم. مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا و همتایانش از کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به آ.سه.آن به کره شمالی تاکید دارند که دست از برنامه‌های اتمی و موشکی خود بردارد.”

 وی افزود: آنها از کره شمالی خواسته‌اند تا دست از برنامه ساخت تسلیحات کشتار جمعی و موشک بالستیک خود بردارد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید