دیوید کامرون: شرم بریگزیت همیشه با من می‌ماند

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه پرس‌اسوسیشن، دیوید کامرون، رهبر پیشین حزب محافظه‌کار بریتانیا در کتاب خود که چند روز بعد بیرون می‌آید و نشریه تایمز بخش‌هایی از آن را منتشر ساخته، اظهار داشته است که هنگام ترک پست نخست‌وزیری “اندوهگین بود اما، اندوه او در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بیشتر بوده است”.

او درخصوص صبح فردای همه‌پرسی بریگزیت که در آن ۵۲ درصد از مردم رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند، اذعان داشته که از “شرم آنچه که گذشت” آگاه بوده و این موضوع “تا آخر عمر” با او خواهد ماند.

کامرون می‌نویسد: “تماس‌هایی تلفنی با وزرا و معاونان دیگر داشتم. با رهبران اروپایی و اوباما صحبت کردم؛ یک چیز را به همه گفتم: برای حفظ بریتانیا در اتحادیه اروپا یک استراتژی داشتم، آن را اجرا کردم، نتیجه نداد. متاسفم”.

او در ضمنِ نوشته‌هایش گفته که “خیابان داونینگ (محل دفتر نخست‌وزیری) که در انتظار دیگر متصدیانش بود، جای هراس‌انگیز و عجیبی شد. قدرت مثل یک چراغ سو سو می‌کرد و رو به کاهش می‌گذاشت”.

در بخش دیگری از کتاب کامرون، اشاره شده که بوریس جانسون، نخست‌وزیر کنونی بریتانیا، از او درباره “شکسته‌خاطر شدنِ” مایکل گوو پس از شکست در رقابت رهبری حزب محافظه کار در سال ۲۰۱۶ و خیانت حامیان بریگزیت به او، از کامرون سوال کرده بود.

مایکل گوو، از اعضای حزب محاظه‌کار بریتانیا، در ابتدا حامی کمپین جانسون بود اما بعدتر حمایتش را قطع و اعلام کرد خودش وارد رقابت می‌شود. به همین دلیل بوریس جانسون در آن سال از رقابت کنار کشید.

گوو هم‌اکنون مسئول فراهم کردن مقدمات برای بریگزیت بدون توافق در دولت جانسون است و افشاگری کامرون، می‌تواند روابط او با نخست‌وزیر را خدشه‌دار کند.

طی رقابت مذکور برای رهبری، ترزا می پیروز شد و کامرون در کتابش افشا کرده که به طور مخفیانه، گِوین ویلیامسون، وزیر کنونی آموزش و پرورش بریتانیا را به حمایت از کمپین ترزا می ترغیب کرده بود. کامرون می‌گوید که جانسون، “می‌خواسته عزیز حزب محافظه‌کار شود و نمی‌خواست فرد سرشناس دیگری -مخصوصا مایکل گوو- گوی رهبری را از او برباید”.

به گفته او، بوریس جانسون “اعتقادی به بریگزیت نداشت” و تنها از کمپین خروج حمایت کرد تا منصبش را ارتقا دهد. کامرون در این باره نوشته است: “نتیجه‌ای که گرفته‌ام، این است که او [بوریس جانسون] با ریسکی مواجه است که به آن باوری نداشت و دلیل این، کمک به ارتقای وجهه سیاسی او بود”.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید