دولت شرق لیبی استعفا کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه رأی الیوم، عبدالله بلحیق، سخنگوی پارلمان طبرق در شرق لیبی اعلام کرد: دولت موقت با ریاست عبدالله الثنی استعفای خود را تقدیم عقیله صالح، رئیس پارلمان کرد.

دولت الثنی استعفای خود را در جلسه روز یکشنبه که برای بررسی دلایل وخامت اوضاع معیشتی و خدماتی شهروندان از جمله بحران قطعی برق برگزار شد، تقدیم کرد.

شهر بنغازی در شرق لیبی پنجشنبه شاهد اعتراضات گسترده علیه وخامت اوضاع، قطعی برق و کسری نقدینگی بود. 

در نشست روز یکشنبه وزرای دارایی، بهداشت، اقتصاد، عضو شرکت برق و چند مسئول دیگر حضور داشتند.

رئیس پارلمان در این نشست در جریان شرح مفصل عملکرد دولت، وزارتخانه‌ها و مراکز ذیربط قرار گرفت.

مهندسان و مسئولان شرکت برق نیز اعلام کردند که دلیل بحران برق کمبود سوخت برای نیروگاه‌هاست و هیچ‌گونه مشکل فنی وجود ندارد.

در این نشست درباره کرونا و پیامدهای آن و فراهم کردن داروهای لازم برای ماه‌های آتی نیز گفتگو شد.

از سوی دیگر، معترضان برای سومین روز متوالی خیابان‌های شهر بنغازی و البیضاء و المرج در شرق لیبی را در اعتراض به اوضاع معیشتی بستند.

به گفته شاهدان عینی اعتراضات به مقر دولت موقت کشیده شد و معترضان ورودی‌های ساختمان را به آتش کشیدند.

در این راستا فرماندهی ارتش “ملی” لیبی با ریاست خلیفه حفتر بر حق شهروندان برای برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز تاکید  و اعلام کرد از این تظاهرات حمایت می‌کند.

پیشتر موسسه ملی نفت لیبی اعلام کرده بود دلیل قطعی برق و کمبود سوخت در بازارها سیطره حفتر بر بنادر و میادین نفتی در شرق لیبی و بستن آن از ۱۷ ژانویه است.

از زمان سقوط نظام معمر قذافی، دیکتاتور لیبی در سال ۲۰۱۱ این کشور که بزرگترین ذخیره نفتی را در آفریقا دارد، صحنه درگیری‌های متوالی است. از سال ۲۰۱۵ نیز دو قدرت بر سر حکومت بر لیبی وارد جنگ شده‌اند؛ دولت وفاق ملی لیبی به نخست وزیری فایز السراج که مقر آن در طرابلس قرار دارد و دولت دیگر در شرق لیبی که خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای شورشی موسوم به ارتش ملی از آن حمایت می‌کند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید