درخواست شورای امنیت از طرف‌های غایب در توافق صلح سودان برای پیوستن به آن

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه عربی۲۱، شورای امنیت در بیانیه‌ای که در پی امضای توافق صلح نهایی میان دولت سودان و گروه‌های شورشی در این کشور منتشر کرد، تاکید کرد: آنهایی که هنوز به روند صلح با دولت سودان ملحق نشده‌اند، باید فورا و به شکلی سازنده و بدون تعیین پیش‌شرطی این کار را انجام دهند تا مذاکرات درباره توافق صلح جامع هر چه زودتر پایان یابند.

در مراسم امضای توافق صلح میان دولت سودان و گروه‌های شورشی در این کشور که سوم اکتبر جاری در جوبا برگزار شد، جنبش “آزادسازی سودان” به ریاست عبد الواحد نور که در دارفور فعالیت دارد، حضور نیافت و با هرگونه مذاکره با دولت سودان مخالفت کرد، همچنین “جنبش مردمی” به ریاست عبد العزیز الحلو که بر جدایی دین از حاکمیت و تعیین سرنوشت دو استان نیل آبی و کردفان جنوبی در مذاکرات تاکید دارد، در این توافق غایب بود.

بدون حضور این دو جنبش توافق صلح سودان ناقص باقی خواهد ماند به همین دلیل طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و در راس آنها آمریکا و فرانسه تلاش می‌کنند این دو را به توافق صلح ملحق کنند.

شورای امنیت در بیانیه خود طرف‌های مسؤول در سودان را به اجرای فوری توافق تشویق کرده و ضمن تاکید بر آمادگی خود برای حمایت از سودان در دوره انتقالی، پایبندی جدی خود به حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت سودان را اعلام کرد.

همچنین این شورا در ادامه بیانیه خود امضاکنندگان توافق صلح را به آغاز سریع مرحله اجرا به ویژه در مورد احکام اصلی توافق در رابطه با مسایل امنیتی و رسیدگی به دلایل اصلی درگیری تشویق کرد.

برقراری صلح در سودان یکی از مهمترین پرونده‌های روی میز کابینه عبدالله حمدوک، اولین کابینه پس از برکناری حاکمیت عمر البشیر در آوریل ۲۰۱۹ با فشار اعتراضات مردمی محسوب می‌شود.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید